آب استخر المپیک سبز شد !!!؟

آب استخر المپیک سبز شد !!!؟

? چرا آب استخر المپیک سبز شد؟

? آب #استخر محل برگزاری رقابتهای المپیک ریو تنها در عرض چند ساعت سبز شد تا یکی از عجیب ترین اتفاقات حاشیه ای این دوره از مسابقات رقم خورده باشد. اکنون می توان از منظر علمی به این معما پاسخ داد.

◆ شناگران، برگزارکنندگان و تماشاچیان رقابتهای شنای المپیک با مشاهده آب سبز استخر مرکز بازیهای آبی Maria Lenk از دیدن آب سبز این مجموعه آنچنان گیج و مبهوت شده بودند که باور نمی کردند اینجا محل انجام رقابتهای شنای المپیک است. این درحالی بود که باید رقابتهای مهم فینال شیرجه از سکوی ۱۰ متر زنان در آن انجام می شد. همه این سؤال را از خود می پرسیدند که چه اتفاقی اتفاده است؟ کارشناسان با بررسی دقیق آب استخر، مجموعه ای از عوامل یعنی نور خورشید و چرخش کم کلر در آب را عامل بروز این وضعیت عنوان کردند.

 

◆ البته برخی نیز معتقدند که سبز شدن آب استخر به دلیل فرسایش لوله های آب است که در نتیجه آن مس یا آهن به درون آب رها می شود. اما اگر در واقعیت هم اینطور باشد چرا استخر مجاور به چنین سرنوشتی دچار نشده است؟

◆ از سوی دیگر این احتمال هم وجود دارد فعالیتهای باکتریایی یا جلبکی به شکل گیری این وضعیت منجر شده باشد. آب استخر ویژه شیرجه گرمتر از استخر شناست و این یعنی احتمال رویش و گسترش ارگانیسمهای فوتوسنتی سبز در چنین استخری بالاتر است. به طور طبیعی کلر مانع از این فرآیند می شود اما این بار و در این استخر چنین اتفاقی روی نداده است.

 

getfile

 

◆ اما حالا یک احتمال قوی مطرح می شود. برای نخستین بار پس از گذشت سالهای طولانی است که در استخرهای روباز مسابقات المپیک برگزار می شود. برخلاف رقابتهای برگزار شده در ادوار قبلی المپیک، آب استخر خبرساز در معرض تابش خورشید و نور ماورای بنفش قرار دارد که در نتیجه گندزداهای تولید شده بر پایه کلر تجزیه شده و به تبخیر آن منجر می شود.

pH چیست و چه طور رنگ آب را تغییر داده است؟
pH یک معیار و عدد برای سنجش میزان اسیدی یا قلیایی بودن محیط است. pH آب سالم باید در نقطه‌ای باشد که آب تقریبا نه اسیدی باشد نه قلیایی و خنثی باشد؛ ولی کمتر یا بیشتر بودن این مقدار آب را از حالت عادّی خارج می‌کند. نیل هرناندز، کسی که در یک شرکت ساخت و توسعه استخر و تجهیزات شنا، مدیر مسائل و مشکلات آب است، درباره این ماجرا دو احتمال را بیان می‌کند:
۱- بالا یا پایین بودن pH می‌تواند کاری کند که مواد معدنی توی آب رنگی شوند. مثلا کلسیم در چنین آبی کدر می‌شود و مس به رنگی شبیه سبز-آبی در می‌آید.
۲- اگر میزان pH آب بیش از اندازه بالا برود، آب خاصیّت قلیایی پیدا می‌کند و اثرگذاری کلر موجود در آب استخر که برای ضد‌عفونی کردن آب است از بین می‌رود؛ اتّفاقی که به جلبک‌ها اجازه رشد می‌دهد.
البتّه هرناندز احتمال دوم، یعنی سبز شدن آب استخرهای ریو ۲۰۱۶ به دلیل رشد جلبک‌ها را بسیار ضعیف می‌داند چرا که برای تغییر رنگ استخری در این وسعت و با این اندازه زمان بیشتری برای رویش جلبک‌ها نیاز است.
پیش از آغاز رقابتها نگرانی‌های بسیاری درباره آلودگی شریان‌های اصلی آب ریو ابراز شده بود. به گزارش اسوشیتدپرس (associated press) در ماه‌های اخیر بارها گزارشهایی درباره آلودگی ویروسی آبهای ریو به گوش رسیده بود. به هر حال امّا حالا مسئولان وعده داده‌اند آب به زودی تمیز خواهد شد. اگرچه هرناندز، به عنوان متخصّص و شاغل در زمینه استخرداری، در پاسخ به این پرسش که اگر برای یکی از استخرهای او چنین اتّفاقی می‌افتاد آیا باعث خجالتش می‌شد یا خیر چنین پاسخ داد: «من قطعا اخراج می‌شدم!»
════════════════

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *