آموزش تولید نرم افزارهای چند رسانه ای-قسمت چهارم-بخش اول

آموزش تولید نرم افزارهای چند رسانه ای-قسمت چهارم-بخش اول

یک. مقدمه

همانطور که گفتیم نرم افزار captivate علاوه بر ضبط فیلم به روش Demo که حالت نمایشی دارد، دارای انواع دیگری از روش های ضبط فیلم است که تعاملی بوده و نقاط کلیک و دریافت اطلاعات ازکاربر را ذخیره کرده و در هنگام پخش فیلم، این نقاط به دلیل ویژگی تعاملی به یک نقطه توقف تبدیل شده و تنها با کلیک و یا دریافت اطلاعات از کاربر ادامه می یابد.

دو. ضبط پروژه با روش Assessment

يکی از روش های بسيار کاربردی نرم افزار captivate که آن را از ساير نرم افزار های مشابه متمايز می کند روش های ضبط تعاملی آنست.  در اين روش ابتدا مطابق روش Demo عمليات ضبط فيلم از نرم افزار موردنظر انجام می گيرد ولی در هنگام پخش فيلم مشاهده خواهيد کرد که در نقاطی که کاربر بر روی صفحه موردنظر کليک کرده يا متنی را تايپ کرده است نقاط توقفی ايجاد می شود که منتظر اقدام کاربر شده و تا انجام عمليات موردنظر، پخش فيلم ادامه نخواهد يافت از اين روش ضبط فيلم در پروژه های چند رسانه ای می توان به عنوان تمرين يک درس استفاده کرد.

يعنی ابتدا فيلم مراحل مختلف ضبط می شود ولی در هنگام اجرا کاربر لازم است طبق مراحل انجام شده فيلم تعاملی ايجاد شده را تا مرحله نهايی دنبال کند. قابل توجه است در اين روش در صورت کليک نادرست کاربر، پيغامی به منظور راهنمايی کاربر در ناحيه درست بر روی صفحه، نمايش داده خواهد شد.

بر اين اساس در پروژه های Assessment امکانات زير به پروژه اضافه خواهد شد:

+ اضافه شدن نواحی کليک کردنی در نقاطی که کاربر در پروژه کليک کرده است.

اضافه کردن جعبه متن، در نواحی که کاربر در آن نقاط متنی را تايپ نموده است البته پيغام های متنی نادرست نيز برای جعبه متن ها و نواحی کليک کردنی به پروژه اضافه می شود. برای اينکه بيشتر با اين روش و کاربرد آن در يک پروژه آشنا شويد مثالی را که در قسمت ضبط Demo به آن پرداختيم اين بار با يک سناريوی تعاملی با روش Assessment انجام خواهيم داد.

مثال ۱: فرض کنيد می خواهيم برای ساخت يک چند رسانه ای از محيط نرم افزار photoshop بر طبق سناريوی صفحه بعد يک تمرين تهيه نماييم. در اين سناريو همانطور که مشاهده می کنيد، گفتار وجود ندارد و قرار است با نمايش متن سؤال بر روی صفحه، کاربر عمليات موردنظر را انجام دهد ضمناً اندازه پروژه ۶۰۰*۸۰۰ پيکسل می باشد:

آموزش تولید نرم افزار های چند رسانه ای

آموزش تولید نرم افزارهای چند رسانه ای

سناریو

برای شروع کار و انجام عملیات ضبط به روش Assessment بر طبق سناریوی فوق مراحل زیر را انجام دهید:

۱ــ با فرض اینکه نرم افزار Photoshop باز می باشد. به برنامه captivate رفته و در پنجره شروع برنامه از بخش Create New بر روی گزینه Software Simulation کلیک کنید. یا اگر در پنجره اصلی برنامه قرار دارید به منوی File رفته و دستور Record New Project را اجرا کرده یا از کلید های ترکیبی Ctrl R برای این منظور استفاده نمایید.

۲ــ در پنجره تنظیمات  ابتدا از بخش Size گزینه Application را انتخاب کرده تا محدوده Capture با پنجره نرم افزار تطبیق داده شود، از بخش

drocer ot wodniw eht tceleS نرم افزار Adobe Photoshop را انتخاب کنید.

۳ــ برای اینکه اندازه محدوده capture و پنجره نرم افزار با اندازه ۶۰۰ * ۸۰۰ تطبیق داده شود از بخش گزینه Custom size را انتخاب کرده سپس از بخش  customize  اندازه۶۰۰ *۸۰۰ را انتخاب می کنیم.

از بخش Recording Type گزینه ی Automatic و سپس  Assessment  را انتخاب می کنیم.

۵ــ با کلیک بر روی دکمه Record پس از چند ثانیه فرصتی که نرم افزار در اختیار شما قرار می دهد،عملیات ضبط آغاز خواهد شد.توجه داشته باشید در این حالت آیکن نرم افزار captivate در  بخش Notification نوار وظیفه به معنای شروع عملیات ضبط نمایان خواهد شد.

۶ــ در پنجره نرم افزار Photoshop عملیات موردنظر را طبق سناریو از مرحله ۲ آغاز کرده سپس در خاتمه، بر روی آیکن Captivate موجود در نوار وظیفه کلیک کرده یا از دکمه End صفحه کلید برای پایان دادن به عملیات ضبط استفاده نمایید. توجه داشته باشید که مرحله ۱ سناریو در هنگام ویرایش به آن اضافه خواهد شد.

۷ــ در پایان عملیات انجام شده، همانطور که مشاهده می کنید فیلم ضبط شده به صورت اسلایدی در پنجره اصلی نرم افزار قرار می گیرد .

۸_ حال که ضبط تمرین موردنظر به پایان رسید لازم است یک اسلاید به عنوان متن تمرین به عنوان اسلاید شماره ۱ به پروژه اضافه گردد. برای این منظور به منوی Insert رفته  و گزینه( Ctrl Shift V ( New Slide را اجرا کنید تا یک اسلاید خالی به پروژه اضافه شود.

۹ــ همانطورکه مشاهده می کنید اسلاید خالی اضافه شده به عنوان اسلاید شماره ۲ بعد از اسلاید شماره یک قرار گرفته است.بنابر این به بخش Filmstrip پنجره نرم افزار رفته و جای اسلاید خالی را با درگ کردن با اسلاید شماره ۱ تعویض نمایید.

۱۰ــ مجدداً به منوی Insert  و زیر منوی Standard Objects رفته و گزینه  Text ( Shift Ctrl C)  Captionرا اجرا کرده تا یک جعبه متن به اسلاید خالی موردنظر اضافه شود سپس در نرم افزار فارسی ساز، متن تمرین فوق را که در مرحله شماره ۱ سناریو قرار دارد تایپ کرده سپس متن را کپی کرده و به داخل جعبه متن paste کنید.

۱۱ــ در پایان برای پیش نمایش پروژه می توانید ازکلید F4 استفاده نمایید. همانطور که مشاهده می کنید برخلاف پروژه های از نوع Demo که کلیه مراحل به صورت نمایشی پخش می شود، در پروژه های ،Assessment پروژه با رسیدن به نواحی کلیک شده متوقف شده و کاربر لازم است مراحل موردنظر را ادامه دهد. به همین دلیل از این روش ضبط برای ساخت تمرین استفاده می شود .

۱۲ــ پروژه موردنظر را با نام Photoshop ASS 01 در مسیر دلخواه ذخیره نمایید .

دو.ضبط پروژه با روش Training

یکی دیگر از روش های ضبط فیلم به سبک تعاملی روش Training است که کاملاً مشابه روش  Assessment می باشد و پس از ضبط پروژه، در نقاطی که کاربر کلیک کرده است نواحی کلیک کردنی ایجاد می شود.با این تفاوت که در این روش نسبت به روش Assessment کاربر برای پیش بردن پروژه، راهنمایی و کمک بیشتری خواهد شد.به طوری که در این حالت علاوه بر پیغام های خطا که در روش Assessment نیز وجود داشت پیغام های راهنما نیز برای کاربر نمایش داده می شود تا او را در انتخاب گزینه صحیح کمک نماید. در این روش به محض اینکه اشاره گر ماوس در محدوده نواحی کلیک کردنی قرار گیرد پیغامی راهنما نمایش داده می شود در حالیکه در روش

Assessment چنین امکانی وجود ندارد. برای اینکه بیشتر با این روش و کاربرد های ویژه آن آشنا شوید به تمرین زیر توجه کنید:

سه .ضبط پروژه های ترکیبی

حال که با روش های ضبط نمایشی و تعاملی آشنا شدید، روش کاربردی دیگری نیز وجود دارد که ترکیبی از دو حالت فوق می باشد به طوری که در این روش بخشی از پروژه به صورت Demo و بخش دیگری از آن نیز به صورت Assessment یا Training ضبط خواهد شد در این حالت پروژه ای حاصل می شود که به آن پروژه های ترکیبی گفته می شود. به عنوان مثال در یک درس افزار آموزشی که به معرفی یک نرم افزار می پردازد می توان توضیحات و مفاهیم اولیه در یک درس را با روش Demo ضبط کرد در حالیکه بخش های کلیک کردنی مانند کلیک کردن بر روی یک گزینه را به صورت Assessment یا Training ضبط کرد. این نوع از پروژه ها در بالاترین سطح آموزشی قرار داشته و در درس افزار های آموزشی از این روش استفاده های فراوانی می شود. برای ساخت پروژه های ترکیبی در Captivate معمولاً از دو روش می توان استفاده کرد:

روش اول: در این روش ابتدا با روش Demo ضبط بخشی از پروژه انجام می شود سپس بخش دیگری از پروژه با روش Assessment یا Training مجدداً ضبط شده و به انتهای پروژه اول اضافه می شود.

روش دوم: در این روش به طور همزمان از روش های Assessment ،Demo یا Training برای ضبط پروژه استفاده شده و در پایان هنگام ذخیره فایل، پروژه های یکسانی با عملکرد تعاملی و غیر تعاملی در فایل های جداگانه ایجاد می شود .

روش اول: ایجاد پروژه ترکیبی با اضافه کردن اسلاید: حال با روش های ایجاد پروژه ترکیبی در captivate آشنا شدید . در آموزش های بعدی  به ذکر مثالی با روش اول می پردازیم.

 

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *