آموزش تولید نرم افزارهای چند رسانه ای – قسمت سوم-بخش اول

آموزش  تولید نرم افزارهای چند رسانه ای – قسمت سوم-بخش اول

شبیه سازی غیر تعاملی محیط های نرم افزاری

یک. مقدمه

شبیه سازی محیط های نرم افزاری ، معمولاً یکی از روش های مؤثر و کاربردی در ساخت درس افزار های آموزشی است که به صورت فیلم نمایشی و تعاملی قابل انجام است. نرم افزار Captivate با داشتن این قابلیت، یکی از نرم افزار هایی است که می توان از آن در ساخت این گروه از فیلم ها در جهت استفاده در نرم افزار های آموزشی مختلف بهره برد.

آموزش نرم افزار های چند رسانه ای

آموزش نرم افزار های چند رسانه ای

گرفتن فیلم از محیط های نرم افزاری

یکی از بخش هایی که در اکثر پروژه های چند رسانه ای آموزشی و در راهنمای  برخی نرم افزار ها مشاهده می کنید آموزش نرم افزار مورد نظر با گرفتن فیلم از محیط برنامه می باشد. به عنوان مثال دریک درس افزار آموزشی با عنوان «آموزش » Photoshop یکی از  مناسب ترین  روش ها،  برای آموزش نرم افزار، گرفتن فیلم در حین انجام عملیات است. علاوه بر این در راهنمای نصب بسیاری از نرمافزار ها نیز مشاهده کرده اید که از کلیه مراحل نصب نرم افزار فیلم تهیه می شود به این روش اصطلاحاً   Software Simulation می گویند. برای آشنایی بیشتر با این روش و کاربرد های آن در ساخت پروژه های آموزشی به بررسی این روش می پردازیم:

مراحل انجام کار:

۱ــ در پنجره شروع برنامه از بخش Create New روی گزینه Software Simulation کلیک کنید.

۲ــ در پنجره تنظیمات عمل ضبط می توان علاوه بر تنظیمات مربوط به محدوده ضبط، روش ضبط را نیز تعیین کرد.

همانطورکه در این پنجره مشاهده می کنید دو بخش اصلی( Size تنظیم محدوده ضبط ) و (Recording Typeروش ضبط ) وجود دارد که در ادامه به بررسی کامل هریک از این گزینه ها و کاربرد آن ها می پردازیم:

تنظیم محدوده ضبط (Size) : اولین مرحله در شروع عملیات گرفتن فیلم از صفحه نمایش ،تنظیم محدوده Capturing است که نرم افزار Captivate این عمل را با دو روش انجام می دهد:

 Screen Area: در این روش محدوده کل صفحه برای انجام عمل ضبط تعیین شده و برای این منظور می توانید از بخش ،Custom Size اندازه دلخواه یا سفارشی و از بخش Full Screen نیز کل صفحه نمایش را به عنوان محدوده ضبط فیلم انتخاب نمایید.

 Application: با انتخاب این گزینه محدوده Capture با اندازه پنجره برنامه ای که قصد آموزش آن را دارید تنظیم می گردد.به طوری که در این حالت از بخش   Select The Window to recordابتدا نام نرم افزار موردنظر را انتخاب کرده سپس سه گزینه برای انجام این عمل در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت.

Custom Size 3  Application Region 2  Application Window 1

نکته  برای استفاده از گزینه Application لازم است نرم افزار موردنظر از قبل باز باشد، بنابراین ابتدا نرم افزار موردنظر را باز کرده و Minimize نمایید سپس از بخش

tceleS  The Window to record نام نرم افزار را از داخل لیست انتخاب کنید تا گزینه های فوق فعال شوند.

به عنوان  مثال فرض کنید می خواهید از محیط نرم افزار Photoshop فیلم تهیه کنید برای این منظور پس از باز کردن نرم افزار، نام آن را از بخش

Select The Window to record انتخاب کرده سپس یکی از گزینه های زیر را با توجه به کاربرد موردنظرتان انتخاب کنید.

۱ـ Application Window: با انتخاب اين گزينه، محدوده ضبط فيلم بر روی لبه های پنجره نرم افزار قرار خواهد گرفت.

۲ـ Application Region: با انتخاب اين گزينه، محدوده ضبط فيلم با انتخاب توسط اشاره گر ماوس، محدوده های متفاوتی از پنجره نرم افزار را شامل خواهد شد به طوری که با اين روش می توان از بخش خاصی از پنجره نرم افزار نيز فيلم تهيه کرد.

۳ـ Custom Size: در اين روش محدوده ضبط فيلم (Capture) بر روی لبه های پنجره نرم افزار قرار می گيرد بنابراين در اين روش اگر پنجره نرم افزار را تغيير اندازه دهيد مشاهده خواهيد کرد که محدوده Capture نيز تغيير می کند.

انتخاب روش ضبط

پس از انجام تنظيمات لازم برای تعيين محدوده Capture از بخشSize ، در بخش دوم اين پنجره از بخش Recording Type يکی از روش های ضبط فيلم را انتخاب کرده و اقدام به ضبط فيلم نماييد:

۱ـ Automatic: مناسب ترين روش برای ضبط فيلم بوده که عمليات انجام شده باعث توليد خودکار اسلايدهايی می شود که قابليت ويرايش دارند.  ضمن اينکه

انتخاب اين گزينه، روش های متنوعی را مانند:  Training ،Assessment ،Demo و Custom برای ضبط فيلم در اختيار کاربر قرار می دهد که در ادامه به بررسی کامل اين روش ها خواهيم پرداخت.

۲ـ Full Motion: از اين روش بيشتر برای ضبط پروژه های غير تعاملی و نمايشی استفاده شده، ضمن اينکه در پايان عمل ضبط بر خلاف روش قبل تنها يک اسلايد توليد خواهد شد.

۳ـ Manual: این روش همانطورکه از نام آن پیداست زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بخواهید به صورت دستی از نرم افزار موردنظر  Screen Shot تهیه کنید. در این روش کافی است پنجره موردنظر را باز کرده سپس با کلید میانبر که به صورت پیش فرض Printscreen می باشد اقدام به گرفتن عکس از بخش های مختلف نرم افزار نمایید. از آنجایی امکانات ویرایش ابتدایی بر روی عکس مانند تنظیم نور و رنگ و برش تصویر در نرم افزار captivate وجود دارد براحتی می توان عکس گرفته شده را تغییر داده و ویرایش کرد.

آشنایی با روش های مختلف ضبط خودکار

همانطور که در قسمت قبل گفتیم مناسب ترین روش برای ضبط فیلم، استفاده از روش  Automatic است که توسط آن می توان علاوه بر ضبط نمایشی فیلم، اقدام به ضبط تعاملی در نرم افزار های مختلف نیز کرد ضمن این که حاصل کار نیز به دلیل ضبط اسلایدی پروژه، قابلیت ویرایش دارد. برای اینکه بیشتر با این روش ها و کاربرد آن ها آشنا شوید ابتدا به بررسی هریک از آن ها می پردازیم:

۱ـ Demo: در این روش ضبط، فیلم حالت نمایشی دارد ولی فیلم ضبط شده در این روش به دلیل ساختار اسلایدی قابلیت ویرایش داشته و می توان تمامی اجزاء موجود در اسلاید را ویرایش کرد.

در هنگام استفاده از روش Demo امکانات زیر توسط نرم افزار Captivate ارائه می شود:

 اضافه کردن پیغام های متنی (Text Caption)  به بخش های مختلف فیلم، به عنوان مثال وقتی در هنگام ضبط فیلم بر روی منوی File کلیک می شود به صورت خودکار یک متن با عنوان ((Select the File menu)) به فیلم اضافه می شود.

اضافه کردن نواحی رنگی( Highlight box ) در نواحی که هنگام ضبط فیلم کلیک می شود.

اضافه کردن متن هایی که در هنگام ضبط فیلم تایپ می شود.

۲ـ   Assessment: در این روش بر خلاف روش قبل، ساختار فیلم ضبط شده تعاملی بوده و کلیک های انجام شده در هنگام ضبط فیلم، ذخیره شده به طوری که در هنگام پخش آن لازم است کاربر با کلیک در این نواحی، روند اجرای فیلم را کنترل نماید، از این روش بیشتر برای ساخت تمرین های تعاملی استفاده می شود. توجه داشته باشید که در صورت کلیک در نواحی نادرست، از سوی نرم افزار پیغامی راهنما نمایش داده خواهد شد. در این روش تأکید بیشتر بر ارزیابی فرد در تمرین ایجاد شده است. در هنگام استفاده از روش Assessment امکانات زیر در فیلم ضبط شده قرار می گیرد:

 اضافه شدن نواحی کلیک کردنی( Clickbox) در نواحی که قرار است کاربر کلیک کند.

 در قسمت هایی از نرم افزار که نیاز به تایپ متن می باشد Captivate با اضافه کردن جعبه متن ورودی،این امکان را برای تایپ کاربر در برنامه فراهم می کند در ضمن این جعبه متن ها دارای قابلیت نمایش پیغام خطا نیز می باشند.

۳ـ  Training: این روش تا حدود زیادی مشابه Assessment می باشد با این تفاوت که در هنگام پخش چنانچه کاربر اشاره گر ماوس را در نواحی کلیک شده قرار دهد با پیغامی راهنمایی می شود، تا تمرین ایجاد شده به درستی انجام گیرد. در این روش تأکید بیشتر بر آموزش فرد در تمرین ایجاد شده است. در هنگام  استفاده از روش Training امکاناتی مشابه روش Assessment به فیلم ضبط شده اضافه خواهد شد.

۴ـ  Custom: این روش که به عنوان یک شیوه سفارشی مورد استفاده قرار می گیرد این امکان را به شما خواهد داد تا از ترکیبی از روش های Assessment ،Demo و training برای ساخت پروژه خود استفاده نمایید ضمن اینکه captivate عناصری را مانند Highlight Box ،Text Caption و محدوده های کلیک کردنی، به صورت پیش فرض در هنگام ضبط فیلم به پروژه اضافه خواهد کرد.

نکته: با فعال کردن گزینه panning می توان به دو روش خودکار (Automatic)و دستی (Manual) ویژگی را فعال کرد که توسط آن با حرکت ماوس، محدوده Capture فیلم نیز جابه جا شود .

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *