آموزش تولید نرم افزار های چند رسانه ای-قسمت سوم – بخش دوم

آموزش تولید نرم افزار های چند رسانه ای-قسمت سوم – بخش دوم

شبیه سازی غیر تعاملی محیط های نرم افزاری

ضبط پروژه با روش Demo

یکی از روش های ضبط فیلم از محیط های نرم افزاری، روش غیر تعاملی یا نمایشی است که علاوه بر نمایش پیغام در نواحی کلیک شده، قادر است با اضافه کردن نواحی رنگی به ناحیه موردنظر ،تمرکز و توجه بیشتری را در هنگام نمایش به این ناحیه جلب نماید برای اینکه بیشتر با این روش و قابلیت های آن آشنا شوید به مثال زیر توجه کنید:

مثال ۱  : فرض کنید می خواهیم یک چند رسانه ای از محیط نرم افزار pohsotohp با اندازه ۶۰۰*  ۸۰۰  تهیه نماییم:

۱ــ با فرض اینکه نرم افزار Photoshop باز می باشد. به برنامه captivate رفته و در پنجره شروع برنامه از بخش  Create New بر روی گزینه ی   Software Simulation

کلیک کنید.

۲ــ در پنجره تنظیمات  ابتدا از بخش Size گزینه Application را انتخاب کرده تا محدوده Capture با پنجره نرم افزار تطبیق داده شود، ضمن اینکه از بخش

wodniw eht tceleS  to record نرم افزار  Adobe Photoshop را انتخاب کنید.

۳ــ برای اینکه اندازه محدوده Capture و پنجره نرم افزار با اندازه ۶۰۰  * ۸۰۰ تطبیق داده شود از بخش  گزینه Custom size را انتخاب کرده سپس از بخش   customize اندازه ۰۰۶ * ۸۰۰ را انتخاب می کنیم.

۴_ از بخش  Recording Type گزینه ی Automatic  و سپس Demo  را انتخاب کنید.

۵ــ برای ضبط صدا به بخش Audio رفته و گزینه Mic Volume را انتخاب نمایید.

۶ ــ در پنجره نرم افزار Photoshop عملیات موردنظر را انجام داده و  سپس در خاتمه، بر روی آیکن Captivate موجود در نوار وظیفه کلیک کرده یا از دکمه End صفحه کلید برای پایان دادن به عملیات ضبط استفاده نمایید.

نکته: چنانچه بخواهید در حین عملیات ضبط به صورت موقت عملیات را متوقف کنید از کلید pause و برای شروع مجدد عملیات(Resume) نیز از همین کلید می توانید استفاده کنید.البته امکان تغییر این کلید ها از منوی Edit و زیر منوی preferences بخش keys وجود دارد که در ادامه به بررسی این بخش خواهیم پرداخت.

۷ــ در پایان عملیات انجام شده، فیلم ضبط شده به صورت اسلایدی در پنجره اصلی نرم افزار قرار می گیرد.ضمن اینکه در سمت چپ صفحه نیز نمای کوچکی از اسلاید ها به صورت Filmstrip نمایش داده می شود که با کلیک بر روی هر اسلاید  می توان آن اسلاید و محتویات آن را بر روی صفحه نمایش داد. در بخش ،Filmstrip اسلاید ها به همان ترتیبی که در خروجی نمایش داده می شوند، پشت سر هم قرار گرفته اند.

پیش نمایش پروژه و نحوه ذخیره آن: پس از اینکه عملیات ضبط پروژه به پایان رسید نوبت آن است که پیش نمایشی از پروژه ضبط شده و نحوه نمایش آن را در خروجی مورد نظرمشاهده کنید برای این منظور کافی است از قسمت سمت راست نوار دستورات یا از منوی ،File زیر منوی  Preview بر روی یکی از گزینه های زیر آن کلیک کنید.

با توجه به اینکه خروجی پروژه موردنظر ممکن است در صفحه نمایش، موبایل و یا حتی در یک صفحه وب نمایش داده شود دستورات مختلفی برای پیش نمایش آن ها وجود دارد که در جدول  آن ها را مشاهده می کنید.

دستورات پيش نمايش پروژه(preview)

دستورات پيش نمايش پروژه (preview)

پس از مشاهده پيش نمايش پروژه در يکی از خروجی های فوق، برای اينکه فيلم ضبط شده به صورت يک پروژهٔ قابل ويرايش ذخيره شده و بتوانيد بعداً نيز از آن استفاده نماييد به منوی File رفته و دستور Save را برای ذخيره فايل اجرا کنيد.

آشنايى با عناصر موجود در يك پروژه از نوع Demo: در هنگام ضبط يک پروژه به روش Demo، علاوه بر ساختار اسلايدی پروژه، به دليل کليک و انتخاب گزينه ها در يک نرم افزار دو عنصر اصلی بر روی اکثر اسلايد ها مشاهده می شود که عبارت اند از:

 Text Caption: از اين عنصر در يک اسلايد عموماً برای نمايش پيغام های متنی استفاده می شود  که امکان فارسی کردن اين متون توسط نرم افزار فارسی ساز وجود دارد.

Highlight box: نواحی رنگی می باشند که عمدتاً در هنگام انتخاب گزينه های منو ايجاد شده باعث جلب تمرکز و توجه بيننده به آن قسمت می شوند.

ویرایش  پروژه های از نوع Demo

همانطور که در قسمت های قبل گفتیم در روش ضبط پروژه از نوع Demo اگرچه محل های کلیک کاربر بر روی صفحه به همراه پیغام های متنی، نمایش داده می شود ولی مهمترین امتیاز روش Demo نسبت به فیلم های مشابه در سایر نرم افزار ها آنست که چون ساختار پروژه اسلایدی می باشد امکان ویرایش هریک از اسلایدها و اجزاء آن ها براحتی وجود داشته و می توان در صورت نیاز تغییراتی را بر روی آن ها اعمال کرد.برای اینکه بیشتر با این روش و کاربرد های آن آشنا شوید به پروژه قبلی برگشته و در صفحه اصلی نرم افزار از بخش Filmstrip یکی از اسلاید هایی که دارای پیغام متنی می باشد را انتخاب کنید.سپس بر روی Text Caption یا جعبه متن کلیک کرده تا پانل مشخصات و ویژگی های آن باز شود.

از آنجایی که  ۰ .Captivate 5 امکان تایپ مستقیم فارسی را ندارد برای ویرایش متن Text Captionدر هر اسلاید ابتدا بر روی آن دابل کلیک کرده تا امکان ویرایش متن فراهم شود سپس با استفاده از یک نرم افزار فارسی ساز متن موردنظر را به جعبه متن کپی کنید. در هنگام استفاده از فارسی ساز ها حتماً می دانید که پس از کپی متن تایپ شده، برای paste آن در نرم افزار مقصد (captivate ) لازم است فونت نصب شده مربوط به فارسی ساز انتخاب شده باشد. از رایج ترین فارسی ساز هایی که می توان توسط آن ها در محیط نرم افزار اقدام به فارسی نویسی کرد می توان به فارسی ساز های Armin و Maryam اشاره کرد .

عـلاوه بـر Text caption معمـولاً در هـنگام انتـخاب گـزینه های منو نـواحی رنـگی  ( Highlight Box) ایجاد می شود این نواحی رنگی اگرچه به صورت چهارضلعی رنگی،  گزینه موردنظر را Highlight یا برجسته می نمایند اما دارای گزینه ای به نام  Fill Outer Area  می باشند که می تواند ناحیه رنگی را معکوس کرده یعنی محدوده داخلی چهار ضلعی را بی رنگ و نواحی اطراف آن را رنگی نمایند که انتخاب این گزینه در نرم افزار های آموزشی کاربرد بسیار زیادی دارد.

ضبط پروژه به روش Full motion

این روش نیز به لحاظ نوع، در گروه شبیه سازی های نمایشی است و تا حدود زیادی به روش  Demoشبیه است با این تفاوت که تمامی اتفاقاتی که در صفحه مانیتور انجام می گیرد در قالب ویدیو ضبط خواهد شد. معمولاً از این روش زمانی استفاده می شود که عملیاتی چون ترسیم و یا تغییر شکل یک عنصر قرار است انجام گیرد هرچند که در مواردی که تغییر شکل اشاره گر ماوس نیز در صفحه انجام می گیرد بهتر است از این روش استفاده شود. در این روش اگرچه حرکات ماوس و اشاره گر نرم تر و بهتر صورت می گیرد ولی حجم فایل نسبت به پروژه هایی مانند Demo بسیار بالاتر است.

در بخش Filmstrip پنجره برنامه، تنها یک اسلاید از فرایند ضبط شده پروژه ایجاد شده که به دلیل ساختار ویدیویی آن یک علامت دوربین نیز در پایین اسلاید موردنظر وجود دارد. نکته قابل توجه در مورد این روش آنست که در سایر روش های ضبط خودکار مانند Demo نیز عملیاتی مانند درگ کردن و حرکت ماوس، توسط Full Motion ضبط می شود که می توان از منوی  Edit و زیر منوی preferences از بخش Recording  این ویژگی را غیر فعال کرده سپس در هر زمانی که نیاز به فعال سازی آن باشد با استفاده از کلید F9 عمل ضبط Full Motion را آغاز کرده و با کلید F10 به ضبط آن خاتمه داد.

نکته: کاربران می توانند برای تعیین اولویت های موردنظر خود، از پنجره secnereferp برای تغییر تنظیمات مختلف پروژه مانند تنظیمات کلی، پیش فرض، ضبط،تنظیمات پروژه و تنظیمات مربوط به سؤالات، استفاده نمایند.

 

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *