القای لیبر با اکسی توسین

القای لیبر با اکسی توسین

القای لیبر با اکسی توسین

تقویت و القای لیبر با اکسی توسین:
اکسی توسین نوعی هورمون می باشد و به عنوان یکی از داروهای پر مصرف در زایشگاه های ایران برای القای لیبر و حتی بعد از لیبر برای جمع شدن زودتر بافت رحم با نام متداول سنتو به کار می رود.در تمامی موارد مصرف این دارو بایستی ضربان قلب جنین و انقباضات رحمی مرتبا هر ۱۵ دقیقه در خانم های سالم و هر ۵ دقیقه در خانم هایی که حاملگی های ریسک دارند کنترل شود.

انقباضات رحمی را می توان با دو روش زیر اندازه گرفت:
-لمس: در لمس مشکل تعیین دقیق اندازه ی فشار های رحمی را داریم
-روش های الکترونیک ثبت فعالیت رحم :اکثرا از ان.اس.تی استفاده می کنند.

تکنیک های القا:
-تجویز اکسی توسین داخل وریدی
-آمنیوتومی

چه زمانی باید مصرف اکسی توسین قطع شود؟
اگر در یک دوره ی ۱۰ دقیقه ای ۵ انقباض رحمی یا بیشتر داشتیم
یا در یک دوره ی ۱۵ دقیقه ای ۷ انقباض رحمی و بیشتر داشتیم
یا الگوی غیرقابل اطمینان بخش ضربان قلب جنین پا بر جا باشد.
زمانی که تجویز اکسی توسین را قطع می کنیم انقباضات در ۵-۱۵ دقیقه به سرعت کاهش می یابد زیرا میانگین نیمه عمر این دارو ۵ دقیقه است.

دوراژ اکسی توسین:
هر آمپول اکسی توسین ۱۰ واحد است و یک میلی لیتر می باشد،زمانی که دارو را داخل سرنگ کشیدیم ۵ خط بالا می رود و هر خط نشان دهنده ی ۲ واحد می باشد.این آمپول را در یخچال نگه داری می کنند و برای القای لیبر با اکسی توسین از روش وریدی استفاده می کنند بدین صورت که یک سرم رینگر به خانم وصل کرده و دارو را در سرم می ریزند و رقیق می کنند تا سنتو همراه با قطره های سرم از طریق ورید ها جذب شود.

شروع دوز به شیوه ی رایج :
سنتو را با ۴ قطره شروع می کنیم و هر ۲۰ دقیقه بعد از کنترل انقباضات و ضربان قلب جنین و مناسب بودن آن می توانیم ۴ قطره بالا ببریم. حداکثر دوزاژ سنتو ۷۲ قطره می باشد.

طبق گفته ی ویلیامز افزایش دوز سنتو از ۱۵ تا ۴۵ دقیقه متغیر است و بعضی ماما ها با ۶ قطره شروع می کنند و هر ۴۰ دقیقه ۶ قطره دوز را افزایش می دهند.اما در روش۴ قطره در ۲۰ دقیقه میزان زایمان سزارین به علت دیستوشی کاهش پیدا می کند.

از آن جایی که اکسی توسین بسیار شبیه آرژینین وازوپرسین (نوعی هورومون ضد ادراری که از نوروهیپوفیز ترشح می شود و در بازار به صورت دارو برای درمان دیابت بی مزه و … موجود می باشد) خاصیت آنتی دیورتیکی دارد و باعث کاهش حجم ادرار میگردد .مشاهده ها حاکی از آن است که انفوزیون سنتو با مقدار ۲۰ میلی یونیت در دقیقه باعث مسمومیت با اب می شود و باعث حملات تشنج،اغما و حتی مرگ شود در نتیجه اگر قرار باشد خانمی سنتو را با دوز زیاد و به مدت طولانی دریافت کند به جای افزایش دادن سرعت سرم می بایست غلظت و حجم سرم را بیشتر کرد و از سرم رینگر یا نرمال سالین استفاده کرد.بلافاصله بعد از زایمان ۲۰ واحد سنتو (دو شیشه ی آمپول) را به طور IM به مریض تزریق می کنیم تا رحم زودتر به حالت قبلی برگردد.

نکته: اگر رحم اسکار نداشته باشد احتمال پارگی رحم نادر است.

فشار های انقباض رحم:
خانم هایی که لیبرشان خود به خود شروع شده بین ۹۰-۳۹۰ واحد مونته ویدو متغیر است،میانگین انقباض خود به خود رحم باید بین ۱۴۰-۱۵۰ باشد و زیر ۲۰۰ یعنی برای زایمان واژینال انقباض کافی ندارد.

وقفه ی مرحله ی اول لیبر :
به معنی زمانی است که لیبر وارد فاز فعال خود می شود همراه با انقباض هایی با قدرت بیشتر از ۲۰۰ واحد مونته ویدو به مدت ۲ ساعت بدون تغییر در افزایش دیلاتاسیون سرویکس.بعضی ها مدت را تا ۴ ساعت و ۶ ساعت هم در نظر می گیرند که دیلاتاسیون سرویکس پیشرفت نکند یا خیلی کم پیشرفت کند به طوری که برای خروج عضو نمایش جنین کافی نباشد. در این مرحله اگر آمنیوتومی را همراه با سنتو انجام بدهیم زمان لیبر تا زایمان کامل را تا ۴۴ دقیقه کوتاه تر می کند.

مراحل لیبر:
مرحله ی اول= از شروع انقباض های منظم رحمی تا دیلاتاسیون کامل سرویکس و افاسمان ۱۰۰%
مرحله ی دوم= از دیلاتاسیون کامل سرویکس تا خروج جنین
مرحله ی سوم= از خروج جنین تا خروج جفت

فاز های مرحله ی اول لیبر :
(نهفته)=دیلاتاسیون بین ۳-۴ سانتی متر Latent phase
(فعال)=دیلاتاسیون ۴ سانت تا فول شدن کامل سرویکس که معادل ۱۰ سانت می باشدActive Phase

آمنیوتومی:
به معنی پاره کردن مصنوعی پرده هاست(القای سرجیکال یا جراحی) بدون دخالت انقباض های رحمی برای پارگی.
اندیکاسیون : زمانی که گرفتن ان.اس.تی ضرورت پیدا می کند (نوعی دستگاه الکترونیکی در زایشگاه برای ثبت ضربان قلب جنین و انقباضات رحم به صورت همزمان)

شامل دو نوع زودهنگام و دیر هنگام
– زود هنگام = در دیلاتاسیون ۱-۲ سانت انجام می شود و زمان لیبر تا تا ۴ ساعت کوتاه تر می کند ولی احتمال کوریوآمنیونیت را افزایش می دهد.
– دیر هنگام = در دیلاتاسیون ۵ سانت انجام می شود.

عیب اصلی: اگر به تنهایی برایالقای لیبر با اکسی توسین انجام شود بدون دارو و … گاهی لیبر طولانی می شود.

نکات بسیار مهم در آمنیوتومی :
بیشتر نوعی تقویت حساب می شود تا القا
حتما قبل و بلافاصله بعد از آمنیوتومی ضربان قلب جنین چک شود.
سر جنین فیکس و انگاژه شده باشد و جایگاه بالاتر از صفر باشد اگر نشده احتمال پرولاپس بند ناف هست.
نکات استریل برای جلوگیری از عفونت های مادر کاملا رعایت شود
پوزیشن مادر: لیتاتومی (پوزیشن زایمان)
بهتر است طی انقباض های رحمی نباشد زیرا به دلیل فشار رحمی بالا احتمال پرولاپس بند ناف هست (تجربه) اما برخی ترجیح می دهند طی یک انقباض رحمی پاره کنند (ویلیامز)
ساعت پاره شدن به طور دقیق ثبت شود.

بعد از انجام آمنیوتومی باید به موارد زیر دقت کنیم :
رنگ مایع = باید شفاف باشد.اگر خونی بود احتمال دکولمان (کنده شدن) جفت مخفی و اگر شرابی بود احتمالا اریتروبلاستوز جنینی یا ناسازگاری های خونی
دفع مکونیوم(مدفوع)= با بالا رفتن سن حاملگی روده های جنین تکامل پیدا می کنند و احتمال دفع مدفوع دارند این این حالت باعث دیسترس تنفسی و آسپیراسیون شده و احتمال خفگی و مرگ برای جنین را در پی دارد.
بعد از آمنیوتومی اگر رنگ مایع تیره و متعفن بود احتمال دارد جنین مرده باشد،اگر سبز باشد نشان دهنده ی حل شدن مکونیوم در مایع و دیسترس (زجر جنینی) می باشد،اگر دفع مکونیوم غلیظ داشتیم یعنی از زمان دفع فقط چند ساعت می گذرد.
اگر مایع شفاف نبود ولی ضربان قلب نرمال بود یعنی جنین دیسترس ندارد.
در نتیجه آمنیوتومی هم جنبه ی تشخیصی دارد و هم درمانی.بعد از آمنیوتومی بدون دارو تا ۲۴ ساعت می توانیم صبر کنیم اگر زایمان نکرد سنتو می دهیم و اگر سنتو هم جواب نداد سزارین می کنیم ولی اصولا آمنیوتومی را همراه با سنتو انجام می دهند.

نکات دیگر:
انگاژمان : عبور قط بای پریتال جنین از لگن میانی در خانم های نولی پار در هفته ی ۳۶-۳۸ اتفاق می افتد و در خانم های مولتی پار موقع زایمان.

پرولاپس بند ناف:
افتادن بند ناف زود تر از عضو نمایش ممکن است بند ناف دور گردن بچه بپیچد یا اندام های دیگر. بیشتر در بند ناف های بلند اتفاق می افتد.
تشخیص: زمانی که معاینه واژینال انجام می دهیم جسمی ژلاتینی و نبض دار لمس می کنیم
اقدامات بالینی : اگر مریض سنتو می گیرد قطع می کنیم و دست را مداوم داخل واژن می بریم تا بند ناف را بالاتر ببریم. برای خانم سوند وصل می کنیم و جهت سزارین به اتاق عمل می فرستیم هنگام وصل سوند باید مراقب باشیم مثانه کاملا خالی نشود زیرا باعث تسریع در نزول جنین می شود.

آمنیوتومی الکتیو(انتخابی) :
-به طور شایع انجام می شود .
هدف: تسریع لیبر به مدت ۱-۲ ساعت
نکته ی مهم: برای آمنیوتومی لیبر باید وارد فازفعال(دیلاتاسیون ۴ سانت به بالا) شده باشد.

منبع: بارداری و زایمان ویلیامز جلد دوم+تجربه های شخصی در زایشگاه

نکاتی جهت یاداوری :
نولی پار : خانمی که تا به الان زایمان نکرده
پاروس=مولتی پار=خانمی که قبلا یک بار زایمان کرده
هر میلی لیتر= ۱۵ قطره
سی سی=میلی لیتر=سانتی متر مکعب
یک لیتر=هزار میلی لیتر
هر گاه غلظت دارویی با درصد مشخص شده باشد برای تعیین مقدار آن دارو % را حذف و یک صفر به جلوی آن اضافه می کنیم
به طور مثال ۱% یعنی ۱ سی سی آن ۱۰ میلی گرم دارو دارد.

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *