الودگی هوا وسلامت(بخش سوم)

الودگی هوا وسلامت(بخش سوم)

تاثیر الودگی هوا بر جنین

جنین
دوران بارداری با تغییرات فیزیولوژیکی متعددی در بدن مادر همراه است از جمله تغییرات در سیستم های همودینامیک , قلبی عروقی, تنفس , ایمنی , متابولیسم و… از این رو زنان باردار نسبت به الودگی هوا اسیب پذیرترند .
تاثیر الودگی هوا بر رشد و نمو جنین از جمله موضوعاتی است که توجه بسیاری درباره ان صورت گرفته است.زیرا کاهش یا اختلال رشد جنین به عنوان شاخص مهم در ارتباط با افزایش خطر ابتلا به برخی بیماری ها مانند بیماری های قلبی عروقی مانند عروق کرونر و سکته مغزی , فشار خون بالا , دیابت نوع دو و مشکلات عصبی در بزرگسالی است.
در زنان باردار نزدیک به ۵۰ درصد احتمال جذب مواد الاینده ای مانند ازن , دی اکسید سولفور و… از طریق تنفس نسبت به زنان معمولی بیشتر می شود که در نهایت ممکن است این الاینده ها وارد جریان خون شوند و به جنین برسند.
مونو اکسید کربن که یکی از متداول ترین الاینده های موجود در هواست قادر است به راحتی براساس انتشار ساده از جفت عبور کند.این الاینده در کم خونی ناشی از افزایش حجم پلاسما در دوران بارداری (که سبب کاهش تحویل اکسیژن , به دلیل کاهش سلول های قرمز خون ایجاد می شود.)میتواند سبب تشدید کاهش اکسیژن رسانی به جنین شود.
پیامد های نامطلوب تولد در خصوص الودگی هوا از جنبه های مختلف بررسی شده است مانند وزن کم در تولد , تاخیر رشد داخل رحمی , تولد نارس , نقص های مادر زادی و جنین مرده به دنیا امده .در بیشتر مطالعات ارتباط معنا داری بین الاینده هوا و پیامدهای نامطلوب تولد وجود داشت .

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *