اولین ویزیت مشاوره ی قبل از بارداری

 

اولین ویزیت مشاوره ی قبل از بارداری

اولین ویزیت مشاوره ی قبل از بارداری

در اولین ویزیت مشاوره ی قبل از بارداری برای تشکیل پرونده چکار می کنند؟
با پرسش درباره ی تاریخچه ی فردی و خانوادگی،سابقه ی طبی،سابقه ی اجتماعی،عادات شغلی و روش های زندگی و … اطلاعات اصلی درباره ی فرد، کسب می کنند که این مصاحبه ممکن است سی دقیقه به طول بیانجامد.همچنین وضعیت پایه ی بدن مانند فشار خون،نبض،درجه حرارت و معاینه ی ظاهری انجام می دهند.
دربخش سابقه ی طبی، مشاوره ی قبل از بارداری باید تمامی عوامل های خطر ساز مربوط به مادر و جنین را در برگیرد مانند بیماری های ژنتیکی و سابقه ی تولید مثلی.زیرا در برخی از نژاد ها و قوم ها بیماری های ژنتیکی خاصی وجود دارد که خود خانم یا خویشان درجه ی یک دارای آن بیماری هستند و احتمال ارث رسیدن به نوزاد زیاد است در نتیجه، نیاز به مشاوره ی بیشتر توسط فردی آگاه در زمینه ی ژنتیک دارند.سابقه ی تولید مثلی شامل پرسش هایی در مورد ناباروری،سقط،بارداری نا به جا،زایمان پره ترم(زودتر از موعد)،پره اکلامپسی(فشار خون بالا در بارداری)،دکولمان(کنده شدن)جفت و سابقه ی تولد نوزاد مرده بسیار مهم است زیرا اگر در بارداری اول اتفاق افتاده باشد احتمال وقوع در بارداری دوم نیز افزایش می یابد.
در بخش سابقه ی اجتماعی مشاوره ی قبل زا بارداری چیزی که برای ما مهم است سن مادر و پدر و تکنیک های کمک باروری می باشد.سن مادر از آنجا حائز اهمیت است که بارداری زیر ۱۸ سال و بالای ۳۵ سال خطرات زیادی دارد و این موارد جزو موارد های ریسک(پرخطر) به شمار می روند.زیرا در نوجوانان به دلیل کامل نبودن دوره ی بلوغ و رشد و تکامل احتمال حاملگی خارج رحمی،زایمان پره ترم(زودهنگام)،کم خونی(آنمی)،نوزادان با محدودیت رشد و مرگ و میر نوزاد افزایش می یابد.همچنین بیماری های مقاربتی که در نوجوانان شایع است در بارداری افزایش می یابد.
در بارداری پس از ۳۵ سالگی که در حال حاضر ۱۰% از بارداری ها را تشکیل می دهد احتمال سندرم داون،مرگ و میر مادری و خطر بروز عوارض بارداری افزایش می یابد، هرچه مادر مسن تر و در خطر ابتلا به بیماری های مزمن یا شرایط جسمی نامناسب باشد این عوارض به همان اندازه زیاد می شوند.
در بخش عادات شغلی و روش های زندگی باید درباره ی رژیم غذایی و ورزش و بدرفتاری خانگی و سابقه ی خانوادگی و ایمنسازی و غربالگری آن ها اطلاعات کاملی به دست بیاوریم به طور مثال آیا پیکا(هرزه خواری) و عادت به خوردن یخ،خاک،آشغال و …دارد ؟ اگر دارد باید قطع شود و یا از رژیم های گیاه خواری پیروی می کند؟ و …
ورزش در دوران بارداری منعی ندارد ولی از انجام دادن ورزش های سنگین مانند بدنسازی و پیلاتس و حرکات کاردیوو پرشی باید اجتناب ورزند و در صورت انجام بدنسازی یا پیلاتس فقط حرکات بالاتنه را به آهستگی انجام دهند،این موارد برای مادرانی است که از قبل ورزشکار بوده اند و شامل خانم هایی که دوران بارداری به تازگی تصمیم به ورزش گرفتنه اند نمی باشد، برای مادرانی که از قبل ورزش نمی کردند بهترین ورزش برای متعادل نگه داشتن وزن، ورزش های بی خطر مانند شنا،پیاده روی آرام،یوگا و …می باشد.
بدرفتاری خانگی بسیار مورد اهمیت می باشد زیرا مشاهده شده خانم هایی که یک سال پیش از بارداری مورد بدرفتاری قرار گرفته بودند خطر فشار خون بالا،خونریزی واژینال،استفراغ شدید،زایمان پره ترم،وزن کم هنگام تولد در آن ها افزایش یافته است.

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *