بیماری های گوارشی:سیروز کبدی

بیماری های گوارشی:سیروز کبدی

در پست قبل به بررسی یکی از بیماری های مربوط به دستگاه گوارش بدن پرداختیم و به این نتیجه رسیدیم که مشکلات گوارشی بدن می تواند بسیار مهم و البته خطرناک باشد. در این پست هم به بررسی مشکل “سیروز کبدی ” می پردازیم. امیدواریم بتوانیم که اطلاعات شما را نسبت به دستگاه گوارش بدن افزایش دهیم تا هم میزان آگاهی و هم میزان مقاومت شما را در برابر بیماری های خطرناک گوارشی را افزایش دهیم.

یکی از نارسایی های کبدی که به کبد صدمه می زند، بیماری موسوم به سیروز کبدی است که باعث عملکرد و ساختار غیرطبیعی کبد می شود.
شماری از موارد ناراحتی کبدی به سلول های کبدی آسیب می زنند و آن ها را از بین می برند، سپس التهاب و ترمیم سلول های منجر به تشکیل بافت های همبند جای زخم می شود.
به اختصار می توان گفت که سیروز کبدی پی آمد ابتلا به این بیماری ها است. سلول های کبدی ای که نمی میرند، در راستای جایگزین شدن با سلول های از بین رفته تکثیر می شوند و در نتیجه خوشه هایی از سلول های شکل گرفته )غده های باززاینده( درون بافت همبند جای زخم ایجاد می گردد. مواد شیمیایی )مانند الکل، چربی و داروهای خاص(، ویروس ها، فلزهای سمی )نظیر آهن و مس انباشته شده در کبد در نتیجه بیماری های ژنتیکی( و بیماری خودایمنی کبد )که در نتیجه ابتلا به آن، سیستم ایمنی بدن به کبد حمله می کند( از علت های بروز بیماری سیروز کبدی محسوب می شوند
علائم سیروز کبدی در مراحل اولیه بسیار کم می باشد، و به تدریج به موازات آسیب دیدن بیشتر کبد، مشکلات نیز قابل توجه تر می شود.

کبد در مرحله اولیه سیروز با وجود آسیب دیدن، همچنان عملکردی مناسب دارد؛ همگام با پیشرفت بیماری، علائم نیز در نتیجه اختلال عملکرد این عضو نمودار می شود.

علائم سیروز کبدی عبارتند از:
خستگی وضعف
کاهش اشتها
کاهش وزن و تحلیل رفتن عضلات
حالت تهوع و استفراغ
درد اطراف کبد
خط های قرمز کوچک (مویرگ های خونی) روی پوست در ناحیه بالای کمر
خارش شدید پوست
زرد شدن پوست و سفیدی چشم (زردی)

خونریزی و کبود شدگی آسان تر و بیشتر بدن، برای مثال افزایش تعداد دفعات خون دماغ شدن یا خونریزی لثه

ریزش مو
حمله تب و لرز
ورم کردن پا و مچ پا
ورم کردن شکم به دلیل انباشته شدن مایع (آب آوردن شکم یا آسیت)
(اگر بیمار خانم باشد در مواردسیروز کبدی پیشرفته) باردار به نظر می رسد
به علاوه بیمار با تغییر ویژگی های شخصیتی، اختلال های خواب (بی خوابی)، زوال حافظه، گیجی و دشواری در تمرکز روبه رو می شود.
از این علائم با اصطلاح انسفالوپاتی کبدی یاد می شود و زمانی بروز می یابد که مواد سمی به دلیل ناتوانی کبد در خارج کردن آن ها از بدن به مغز صدمه می زنند
علائم پیشرفته بیماری در مراحل پایانی سیروز پیشرفته کبدی، بیمار خون بالا می آورد یا مدفوع سیاه رنگ و قیر مانند دفع می کند، چون به علت عدم گردش مناسب خون در کبد، فشار خون در سیاهرگی )سیاهرگ پورتال( افزایش می یابد که خون را از دستگاه گوارش به کبد می رساند.

افزایش فشار خون خون را به درون رگ های کوچک تر ظریفی می راند که در سراسر معده و مری وجود دارند (بیماری واریس). پاره شدن این رگ ها در اثر فشار خون بالا خونریزی داخلی را به دنبال دارد، و در نتیجه خون در استفراغ و یا مدفوع دیده می شود به مرور زمان مواد سمی که کبد سالم در حالت طبیعی آن ها را از بدن خارج می کرد باعث از کار افتادگی چند اندام می شود و در نهایت به مرگ می انجامد .

علت سیروز پی آمد وجود بافت همبند محل زخم در کبد است که در واکنش به آسیب دیدن و ناراحتی کبد به مرور زمان و طی سالیان متعدد تشکیل می شود.
کبد پس از هر بار صدمه دیدن، سعی می کند تا خود را التیام دهد؛ در این فرایند، بافت های همبند محل زخم ایجاد می شوند و با تجمع یافتن آن ها، عملکرد کبد مختل می شود.
کبد در مراحل پیشرفته سیروز دیگر قادر نیست تا به خوبی کار کند تعیین علت سیروز کبدی بسیار مهم است، چون درمان علت اصلی این بیماری مانع صدمه دیدن بیشتر کبد می شود.
عارضه ها و بیماری های گوناگونی به کبد صدمه می زنند و منجر به ابتلا به ناراحتی کبد و سیروز می شوند.

بیماری های گوارشی

عوارض سیروز کبدی عبارتند از:

فشار خون بالا در سیاهرگ های خون رساننده به کبد
(پورتال هایپرتنشن یا افزایش فشار خون در ورید باب): سیروز جریان طبیعی خون در کبد را آهسته می کند و در نتیجه فشار داخل سیاهرگی که خون را از روده و طحال به کبد می آورد افزایش می یابد
ورم کردن پاها و شکم: افزایش فشار در ورید باب (پورتال هایپرتنشن) باعث تجمع مایع در پاها و شکم(آسیت یا آب آوردن شکم) می شود. ورم و آب آوردن شکم نیز گاهی نتیجه ناتوانی کبد در تولید پروتئین های خون خاص، مانند آلبومین، به میزان کافی است.
بزرگ شدن طحال (اسپلنومگالی): افزایش فشار در ورید باب (پورتال هایپرتنشن) تغییراتی را نیز در کبد به وجود می آورد.
کاهش گلبول های سفید خون و پلاکت ها یکی از نخستین نشانه های ابتلا به سیروز کبدی به شمار می رود.
خونریزی: افزایش فشار در ورید باب (پورتال هایپرتنشن) خون را مجدد ا به درون سیاهرگ های کوچک تر هدایت می کند. این سیاهرگ های کوچک تحت این فشار و کشش ناشی از بار مضاعف پاره می شوند و به خونریزی شدید دامن می زنند.

فشار خون بالا بزرگ شدن سیاهرگ ها (واریس) را نیز در پی دارد و به خونریزی کشنده و شدید مری (واریس مری) یا معده (واریس معده) می انجامد. اگر کبد نتواند فاکتورهای منعقد کننده کافی تولید کند، می تواند یکی از دلایل خونریزی باشد.
عفونت ها: بدن در صورت ابتلا به سیروز کبدی به دشواری می تواند با عفونت ها مقابله کند. آب آوردن شکم (آسیت) عفونتی جدی موسوم به پریتونیت (التهاب صفاق)باکتریایی را به دنبال دارد.
سوءتغذیه: سیروز فرایند جذب مواد مغذی را دشوارتر می سازد و باعث ضعف و کاهش وزن می شود
تجمع مواد سمی در مغز (انسفالوپاتی کبدی): کبد آسیب دیده به دلیل ابتلا به سیروز کبدی نمی تواند مانند کبد سالم مواد سمی را از خون خارج کند.
انباشته شدن این مواد سمی درون مغز باعث گیجی ذهنی و دشواری در تمرکز می شود. انسفالوپاتی کبدی به مرور زمان پیشرفت می کند و به کما یا واکنش نشان ندادن می انجامد
زردی کبدی یا یرقان: یرقان زمانی بروز می یابد که کبد بیمار بیلی روبین، فراورده زائد خونی، را به مقدار کافی از خون خارج نکند. یرقان باعث زرد شدن پوست و سفیدی چشم و کدر شدن ادرار می شود
بیماری استخوانی: مقاومت استخوانی برخی از بیماران مبتلا به سیروز کبدی کاهش می یابد و در نتیجه احتمال شکستگی استخوان افزایش می یابد.

سنگ کیسه صفرا و سنگ مجاری صفراوی:مسدود شدن جریان صفرا تحریک، عفونت و ایجاد سنگ را در پی دارد.
داروی مورد نیاز بیمار با توجه به دلیل خاص آسیب دیدن کبد تعیین می شود. برای مثال در صورت ابتلا به هپاتیت ویروسی، داروهای ضد ویروسی و در صورت ابتلا به هپاتیت خودایمنی، داروی استروئیدی ( کورتیکواستروئید)  یا دارویی برای سرکوب سیستم ایمنی (سرکوب کننده های ایمنی) تجویز می شود.

منبع:مجموعه کتاب های دانشنامه گوارشی بدن

مجله اینترنتی چی گه

مسیحا غفاری

دانش آموز هستم و مسلط به نرم افزارهای گرافیکی،برنامه نویسی(#C و VisualBasic و Flash).عاشق نرم افزارهای کامپیوتری و علاقمند به کشف قابلیت های برنامه ها!چند تا نرم افزار هم طراحی کردم!تا به حال توی زمینه ساخت و مونتاژ کلیپ هم موفق بودم! علاقمند مباحث مربوط به شبکه و اینترنت و توی تامین امنیت مودم هم فعالیت دارم.سابقه وبلاگ نویسی و فعالیت وبمستری هم داشته ام. به امید پیشرفت چی گه؟.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *