بیماری کلیه ها

بیماری کلیه ها

اهمیت کار کلیه زمانی آشکار می شود که آن ها از کار می افتند. خرابی کلیه ها معمولا علت های گوناگونی دارند. حضور مواد شیمیایی کاملا سمی در خون، واکنش های ایمنی نسبت به آنتی بیوتیک ها، عفونت های شدید کلیوی و کاهش ناگهانی فشار خون مثلا در جراحت های شدید، از جمله این علت هاست.

خرابی کار کلیه ها ممکن است به طور ناگهانی طی چند روز و حتی چند ساعت رخ دهد که در این صورت ناراحتی کلیوی حاد نامیده می شود. اگر خرابی کلیه ها به تدریج و طی چند سال پیش آید، می گوییم که شخص به نفریت مزمن کلیه مبتلا شده است. ناراحتی مزمن کلیوی ممکن است به از کار افتادگی کامل کلیه منجر شود. ناراحتی کلیه در صورتی که حاد یا در مرحله ی نهایی نوع مزمن باشد، معمولا کشنده است. مگر اینکه به سرعت درمان شود. وقتی کلیه ها از کار بیفتند، آب در بدن جمع می شود و مواد زاید دفعی در خون افزایش می یابند. در این صورت حالت پایدار بدن به علت به هم خردن توازن مواد شیمیایی که به طور طبیعی توسط کلیه ها تنظیم می شوند، از بین می رود. اگر درمان فرد بیمار انجام نشود، بعد از دو تا سه روز می میرد. مرگ معمولا نتیجه ی افزایش یون پتاسیم در خون و مایعات میان بافتی است. پتاسیم برای فعالیت طبیعی ماهیچه ی قلبی ضروری است. افزایش مقدار پتاسیم خون، انقباض های متناوب قلب را مختل می کند و سبب نامتناسب شدن ضربان آن می شود.

دیالیز، کلیه ی مصنوعی

کلیه

وقتی فردی کلیه های خود را از دست می دهد، خون او را به کمک دستگاه دیالیز ( کلیه مصنوعی ) تصفیه می کنند. مدل ساده این دستگاه در سال ۱۹۴۰ میلادی توسط دکتر و.ج کوف ساخته شد و اساس کار دستگاه های امروزی قرار گرفت. به کمک این دستگاه، خون بیمار وارد لوله های پیچ خورده ای از جنس نوعی کاغذ به نام سلوفان می شود. این لوله ها در ظرفی که حاوی محلول گرم نمک طعام است، قرار دارند. هنگام عبور آرام خون از این لوله ها، اوره و نمک های زیادی آن به درون آب نمک انتشار می یابند. سپس خون بیمار مجددا به بدنش برمی گردد. این عمل که به دیالیز مرسوم است، باید هفته ای دو بار انجام گیرد. عوارض ناشی از خرابی کامل کلیه با انجام عمل جراحی و قرار گرفتن کلیه ی سالم به جای کلیه ی خراب ( پیوند کلیه ) بهبود می یابد. پیوند کلیه زمانی با موفقیت همراه می شود که کلیه ی دریافتی از یکی از اعضای نزدیک فامیل باشد.

در گذشته خرابی کامل یا اغلب کامل کلیه کشنده بود، اما امروز به مدد دستگاه دیالیز و پیوند کلیه، بیماران مبتلا به این بیماری می توانند به طور طبیعی زندگی کنند و از سلامتی کامل برخوردار باشند.

چگونگی پیوند

علاج قطعی کسی که کلیه های خود را از دست داده است، جایگزین ساختن کلیه های سالم یا به عبارت دیگر، پیوند کلیه است. تحت شرایطی خاص و دشوار به بدن شخصی که کلیه های خود را از دست داده است، می توان کلیه ی جدیدی پیوند زد. باید توجه داشت که هر عامل بیگانه ای وارد بدن شود، گلبول های سفید خون با روش های گوناگون با آن مبارزه و آن را دفع می کنند ( این عمل در مقابله ی بدن با بیماری ها اهمیت حیاتی دارد ). این مسئله در مورد پیوند کلیه هم ممکن است پیش بیاید و بدن فرد دریافت کننده ی کلیه، کلیه ی پیوندی را یک جسم بیگانه تلقی کرده و آن را دفع کند. در این شرایط اصطلاحا گفته می شود که پیوند دفع شده است. بنابراین در پیوند کلیه بین دو نفر، گروه خونی و سایر قرابت های ژنتیکی را در نظر می گیرند. با این همه قبل از عمل مقاومت بدن شخص گیرنده ی کلیه را در مقابل عوامل بیگانه برای مدتی نسبتا طولانی پایین می آورند تا پیوند بهتر انجام گیرد.

نفریت

در برخی از بیماری های واگیر مثل دیفتری و گلودرد چرکی، سموم ناشی از عوامل بیماری زا و در برخی موارد دیگر، خود عامل بیماری زا وارد خون می شود. سموم باکتری های بیماری زا یا خود باکتری با ورود به خون ممکن است به کلیه ها صدمه بزنند. در چنین شرایطی نوعی بیماری به نام نفریت ( عفونت کلیه ) در کلیه ها به وجود می آید. این بیماری در هنگام شدت ممکن است صدمات جبران ناپذیری به کلیه ها وارد آورد. در شرایطی که کلیه ها نتوانند به خوبی فعالیت کنند، مواد سمی از جمله اوره و اسیداوریک در خون باقی می مانند. این مواد می توانند در کار اندام های مختلف بدن اختلال ایجاد کنند و در صورت عدم توجه به موقع، سبب مرگ فرد مبتلا شوند. راه تشخیص بیماری در این مورد، آزمایش خون است.

در شرایط پیشرفته، بیماری فقط با برداشتن بخشی از کلیه یا همه ی آن معالجه می شود. انسان می تواند با یک کلیه یا حتی بخشی از آن به زندگی ادامه دهد. در این حالت کلیه کمی بزرگ تر می شود.

سنگ کلیه و راه های جدید درمان

 

کلیه ها

سنگ کلیه یکی از بیماری های شایع و دردناک عصر جدید است. سنگ ها از راه مثانه پایین می آیند و سبب دردهای طاقت فرسا در پشت و پهلو و پایین شکم می شوند. گاه این دردها آنچنان شدیدند که حتی مسکن های قوی نیز در رفع آن ها موثر واقع نمی شوند. مردان به طور معمول چهار برابر بیشتر از زنان به سنگ کلیه مبتلا می شوند. از هر ده مرد، یک نفر احتمال ابتلا به سنگ کلیه دارد. این امر ضرورت معاینه های پزشکی را برای هر چند وقت یکبار آشکار می سازد. شرایط آب و هوا، نوع غذا و آب مصرفی در پیدایش سنگ های کلیه در انسان موثر است. هر ساله تعداد نسبتا زیادی از مردم به دلیل ناراحتی های ناشی از سنگ کلیه به بیمارستان ها مراجعه می کنند. بسیاری از آن ها به جراحی احتیاج ندارند، زیرا در این افراد سنگ ها به درون مثانه راه می یابد و از طریق دستگاه دفع ادرار، خارج می شوند.

امروزه به مدد فناوری جدید ( شکستن سنگ ها توسط امواج ماورای صوت ) که توسط محققان آلمانی ابداع شده است، انجام می گیرد. از این روش برای شکستن سنگ های بزرگ استفاده می کنند. این وسیله مانند یک مته ی کوچک سنگ ها را به ذرات کوچک تر خرد می کند. دستگاه مولد امواج ماورای صوتی را در برابر سنگ کلیه می فشارند و سپس آن را روشن می کنند. وقتی پوسته خارجی سنگ بشکند، بقیه قسمت ها به تدریج خورد می شوند و به صورت ذرات ریز ماسه درمی آیند. سپس جراحان این ذرات را خارج می کنند. این روش در سال ۱۹۸۱ در آمریکا معرفی شد و در میان متخصصان کلیه موج جدیدی ایجاد کرد. از به کار گیری این روش در بیمارستان های آمریکا مدت زیادی نگذشته بود که پژوهشگران آلمانی فناوری جدیدتری را با جراحت کم تر کشف کردند.

در این روش بیماران در آرامش اند، یک داروی بی حسی موضعی برای کاهش درد در اطراف کلیه به آن ها تزریق می کنند. سپس بیمار درون یک وان آب گرم قرار داده می شود و امواج ماورای صوت را به وسیله ی ابزار ویژه ای در خارج از بدن بیمار و نزدیک کلیه تولید می کنند. سنگ ها توسط امواج بمباران و خرد می شوند. پس از پایان عمل بیمار می تواند در بیمارستان بماند یا اینکه به خانه برود. سنگ های خرد شده بعدا از طریق ادرار دفع می شوند.

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *