خطای ستارگان بخت ما

خطای ستارگان بخت ما

خطای ستارگان بخت ما ( The fault in our stars ) نام فیلمی به کارگردانی ” جاش بون ” و برگرفته از کتابی با همین نام از نویسنده ی معروف آمریکایی “جان گرین” است. این فیلم موفق به کسب جوایز متعددی از مراسم های گلدن تریلر اواردز، تین چویس اواردز، ام تیوی مووی اواردز و … شده و کتاب این فیلم نیز درهفته اول فروش، رتبه نخست لیست کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز را به خود اختصاص داده است.

خطای ستارگان بخت ما

خطای ستارگان بخت ما

خلاصه داستان :

داستان ” هزل گریس لنکستر” ( شایلین وودلی ) نوجوان هفده ساله را نقل می کند که از سرطان رنج برده و دچار افسردگی شده است. او به اصرار پدر و مادرش به گروه حمایت از سرطان می رود و آنجا با ” آگوستوس واترز” ( آنسل الگورت ) آشنا می شود. آگوستوس که یکی از پاهای خود را بر اثر سرطان مغز استخوان از دست داده، سعی در برآورده کردن آرزوی هزل، یعنی دیدن نویسنده محبوبش در آمستردام می کند اما …

خطای ستارگان بخت ما

خطای ستارگان بخت ما

نقد فیلم :

یکی از بهترین فیلم های درام و عاشقانه در سال ۲۰۱۴ که لبریز از نقل قول های فوق العاده از زبان شخصیت های مختلف فیلم به خصوص هزل است و می توان گفت بیننده از طرفی با شخصیت های کتاب و فیلم زندگی، اما همزمان به حال آنها اشک می ریزد و همدردی می کند.

فیلم از آن دست فیلم هایی است که در زندگی ما تاثیر می گذارد و هر لحظه به ما یادآور می شود که باید کیفیت زندگی خود را بالا برده و از بی نهایت های کوچک مان نهایت استفاده و لذت را ببریم، درست به مانند آگوستوس واترز شخصیتی که یک پای خود را بر اثر سرطان از دست داده و دچار معلولیت شده است اما او هیچگاه دست از تلاش بر نمی دارد و می خواهد در یادها ماندگار شود. حتی زمانی که از او درباره ی دردهایش می پرسند، می گوید فراموش شده اند و زندگی اش شبیه قطاری ست که فقط به سمت بالا صعود می کند. روحیه و شوخ طبعی او بی نظیر است و در طول فیلم همیشه هزل را ستایش کرده و عاشقانه او را دوست دارد.

خطای ستارگان بخت ما

خطای ستارگان بخت ما

هزل اما شخصیتی خاص و مختص به خود دارد. او از سرطان تیروئید مرحله چهار که ریه هایش را هم درگیر کرده، رنج می برد. او همیشه باید کپسول اکسیژن و کانولا خود را همراه داشته باشد. هزل به عشق های ابدی اعتقادی ندارد و بر این باور است روزی همه انسان ها فراموش خواهند شد و هیچکس آنها را به یاد نخواهد آورد. آرزوی او رفتن به آمستردام و دیدن نویسنده ی کتاب ” رنج باشکوه ” یعنی پیتر ون هوتن است که گوشه گیر شده و در انزوا زندگی می کند. هزل می خواهد از او سوالاتی درباره کتاب بپرسد اما شرایط و معلولیت او اجازه ی این سفر را نمی دهد.

یکی دیگر از شخصیت های این فیلم آیزاک ( نت ولف ) دوست صمیمی آگوستوس است که سرطان شبکیه چشم دارد و در طول فیلم چشم هایش را به علت عمل جراحی از دست می دهد و کاملا نابینا می شود. او علاقه ی زیادی به بازی های ویدیویی دارد و حتی با اینکه دیگر نابینا شده روی مبل می نشیند و به بازی می پردازد.

برخورد هزل و آگوستوس با دو عقیده و دو دنیای متفاوت اما درگیر با یک مسئله یکی از بهترین قسمت های این فیلم است. جایی که تضادها تبدیل به تفاهم می شود و خنده جای خود را به گریه می دهد. پایان دراماتیک فیلم و کتاب تلنگری به بیننده می زند تا بداند باید تا پای مرگ مبارزه کند، ناشناخته ها را کشف و به زندگی نیز ادامه دهد.

خطای ستارگان بخت ما

خطای ستارگان بخت ما

بنا به گفته جان گرین عنوان اصلی کتاب برگرفته از نمایشنامه ژولیوس سزار شکسپیر است که می گوید: “خطا، بروتوس از ستاره بخت ما نیست بلکه از خود ماست”.

نام فیلم : خطای ستارگان بخت ما

کارگردان : جاش بون

بازیگران : شایلین وودلی، آنسل الگورت، نت ولف

محصول : آمریکا ۲۰۱۴

مجله اینترنتی چی گه

امیر حسین سربیشه

امیر حسین سربیشه ( Amir DW ) منتقد و نویسنده مجله پیک توانا و دوره دیده یونیسف و همشهری در رشته خبرنگاری و دانشجو رشته صنایع شیمیایی است. او از فوتبال و تماشای فیلم و سریال لذت می برد. اوقات بیکاری خود را به خواندن کتاب اختصاص می دهد. نویسنده محبوبش جان گرین است و از تماشای فیلم " خطای ستارگان بخت ما " هیچ گاه خسته نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *