خواب نابینایان چگونه است ؟

خواب نابینایان چگونه است ؟

شاید یکی از سوال هایی که برای افراد بینا پیش می آید این باشد که آیا افراد نابینا خواب می بینند و اصلا خواب شان به چه صورت خواهد بود . افرادی که به صورت مادرزادی نابینا بوده اند ، چگونه خواب می بینند ؟ و سوال هایی پیرامون این مساله . اگر تا به حال این سوال ها به ذهن شما خطور کرده و به دنبال پاسخی برای ان ها هستید ، پس مطلب زیر را تا انتها بخوانید .

دسته ی اول : دسته ای که از بدو تولد نابینا بوده اند .

این دسته افرادی هستند که از بدو تولد از دیدن محروم بوده اند. آنان حس لامسه و شنوایی قوی دارند و در خواب بیشتر صدای انسانها را می شنوند و اشیاء را لمس می کنند. همه صحنه ها و اتفاقات در خواب برای نابینایان اتفاق می افتد ولی تصویری از این صحنه ها مشاهده نمی کنند. نابینایان مطلق هیچ گونه ادراکات بصری در خواب ندارند. زیرا در بیداری از حس بینایی محروم اند.

خواب نابینایان چگونه است ؟

خواب دیدن افراد نابینا

 

دسته ی دوم : دسته ای که از بدو تولد نابینا نبوده اند و بعدا نا بینا شده اند .

این گروه افرادی هستند که پس از تولد بر اثر بیماری یا حادثه ای بینایی خویش را از دست داده اند . آنها دقیقا همانند یک فرد بینا خواب می بینند ، همان طوریکه قبل از نابینایی خواب می دیدند. آنها محیط های جدیدی که هرگز ندیده اند را نیز در خواب می بینند. حتی ادراکات بصری آنان قوی تر از گذشته عمل می کند.

درجات معلولیت بینایی ، نقش بسزایی در الگوی خواب و بیداری افراد نابینا دارد و این نکته حائز اهمیت است که افراد نابینا یک سیکل شبانه روزی واحد را طی می کنند.

خواب متناقص با محتوا یا بدون محتوای رؤیا در نابینا با جایگزین هایی همراه است و این جایگزین ها تصویرسازی ذهنی نیستند . مفاهیمی همچون شرافت ، خوبی، عدالت در ذهن نابینایان به شکل ثابتی تجسم می یابد و همین مفاهیم فرا مفهومی در رؤیا تبلور می یابد نه تجسم بصری . درواقع نابینایان در ساخت مفاهیم انتزاعی مشکلی ندارند و از طریق تجسم بدون ابعاد بصری قادر هستند که خواب ببینند .

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *