روستای عجیب در خراسان شمالی

روستای عجیب در خراسان شمالی

عجیب ترین چیزهای دنیا ، همیشه چیزهایی پسندیده و جالب نیستند . گاهی عجیب بودن در یک مساله ی ناگوار است . نابینایی حدود ده درصد از ساکنین روستای عجیب چهار برج  ، علت عجیب بودن این روستا به شمار میرود . این روستا که از توابع اسفراین است با وجود آمار هزار سکنه‌اش حدود ۹۰ نابینا دارد؛ نابینایانی که هیچ دلیلی برای آنها وجود نداشته است. مطالب جالب و عجیب همیشه برای ما جذاب است . پس شما را به خواندن این مطلب جالب دعوت می کنم .

این مشکل از حدود ۲۰ تا ۲۵ سال قبل آغاز شده است و به همین دلیل خیلی از ساکنان روستا ترک وطن کرده و به شهرها مهاجرت کرده‌اند و اکنون حاضر نیستند به دلیل این بیماری ناشناخته به روستا بازگردند. عجیب‌تر این‌که اکثریت افراد مادرزادی نابینا به دنیا آمده‌اند.‌ نکته عجیب در این بین این‌که حیوانات اهلی نیز همانند گاو و گوسفند و حتی گربه‌ها در این روستا نابینا به دنیا می‌آیند.

روستای عجیب در خراسان شمالی

روستای چهاربرج

روستای چهاربرج در ۳۵ کیلومتری شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی قرارگرفته است . این روستا در دامنه کوه سالوک واقع و دارای آب وهوای معتدل است . چهاربرج دارای پیشینه تاریخی است و در مسیرکاروانهایی که به شمال شرق ایران رفت و آمد می کردند ، قرارداشت و از باراندازهای مهم این مسیر محسوب می شده است .ساکنین روستا عمدتاً گویش کردی داشته و شغل آنها در درجه اول کشاورزی و دامپروری است .
برای نخستین‌بار در سال ۷۴ اکیپی تحقیقاتی برای یافتن علت نابینایی اهالی روستا، به این منطقه اعزام شد و پس از ماه‌ها تحقیقات ارتباط نابینایی‌ها با آب و هوا و خاک را که بسیار در میان اهالی شایع بود را رد کردند و موضوع را به یک جهش ژنتیکی نسبت دادند.تحقیقات پزشکان به همین جا ختم نشد. یک تیم پزشکی از ژاپن برای بررسی علت نابینایی اهالی به چهاربرج اعزام شدند و پزشکان ایرانی نیز بیکار ننشستند و به تحقیقات وسیعی برای یافتن علت نابینایی اهالی چهاربرج دست زدند.سرانجام همه علت نابینایی اهالی روستا به گردن یک ژن مغلوب افتاد.
با آن که بارها و بارها مسئولان بهداشتی اهالی روستا را از ازدواج‌های فامیلی منع کرده‌اند اما باز هم این ازدواج‌ها بیشترین آمار را در این روستا دارد و اهالی موضوع را جدی نمی‌گیرند.

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *