روغن زیتون و خواص شگفت انگیز آن برای بدن

روغن زیتون و خواص شگفت انگیز آن برای بدن

اساسا ، روغن های گیاهی به علت بزرگ بودن مولکول هایشان نه تنها برای بدن مضر نمی باشند ، بلکه بسیار مفید می باشند چراکه بسیاری از ویتامین ها ، املاح و خواص موجود در غذاهای کره زمین را دارا هستند ، به عنوان مثال روغن زیتون پکیج کاملی از آنتی اکسیدان هاست . به عنوان مثال ویتامین    D,C,B,A که خود شامل دسته بندی های ریزتری هستند را شامل می شود و جالب اینکه این ویتامین ها مقاومتشان در روغن های گیاهی در برابر حرارت بیشتر است ؛ به ترتیب ویتامین ها را نام می بریم و فواید آنها را ذکر می نماییم .

ویتامین A : این ویتامین که در روغن زیتون به وفور یافت می شود ، برای قدرت بینایی و بویایی ، تولید بزاق و هضم غذا ، نرمی و شفافیت پوست و هم چنین جلوگیری از ضعف و خستگی و هم چنین پیشگیری از بیماری های روانی نظیر شیزوفرنی مفید است .

ویتامین B : ویتامین B موجود در روغن زیتون به قدر ویتامین A در روغن زیتون به وفور یافت نمی شود ، اما B1 و B6 در آن به اندازه متوسطی وجود دارد که به دو کار می آیند نخست دوام و استحکام موها ، و دوم کمک به جذب آهن بیشتر و طبعا کمک به خونسازی .

ویتامین C : در این نوع روغن گیاهی ، ویتامین C به فور یافت می شود، این ویتامین به ایمنی بدن کمک شایانی می کند ، به بازسازی سلول ها و هم چنین محافظت از لثه ها و همچنین به جذب بیشتر آهن و کلسیم کمک شایانی می کند ، باعث سرحال بودن و داشتن انرژی کافی برای فعالیت روزانه می شود ، همچنین باعث تحریک کبد چرب برای دفع چربی های کبدی و سایر آلودگی های مربوط به کبد می شود .

ویتامین D : نقش ویتامین D در سلامت استخوان ها ، مغز ، بینایی ، قدرت بدنی ، تنظیم بودن فشار خون و همچنین جلوگیری از یبوست نقشی پررنگ است و ویتامین D موجود در روغن زیتون به تنهایی می تواند تمامی این نیازها را براورده کند .

ویتامین E : ویتامین ضد پیری و چروک پوست و هم چنین برطرف کننده لکه های آفتاب سوختگی و لازم برای بینایی ، شفافیت چشم ها ، دشمن سرطان پوست ؛ این ویتامین در هر روغنی یافت می شود ولی اشکال آن حساسیت به کلسترول های مضر است ، هرجا کلسترول مضر وجود داشته باشد بیش از نصف ویتامین E دفع می شود بنابراین در روغن های گیاهی از آنجا که کلسترولی وجود ندارد که بخواهد این ویتامین را دفع کند ، لذا جذب این ویتامین بالاتر خواهد رفت و می توان باخیالی آسوده ویتامین E بدن را با روغن زیتون تامین نمود .

امگا ۳ : امگا ۳ کلسترولی مفید است که باعث پاک شدن رگ ها از پلاکت ها ، جلوگیری از سکته قلبی و مغزی و همچنین ضد افسردگی و ضد بی خوابی و اختلال خواب است ، مواد شیمیایی مغز را تحریک می کند ، باعث افزایش هوش و تمرکز می شود و همچنین به کاهش درد آتروز و دردهای اسکلتی هم کمک می کند .

کلسیم : کلسیم مکمل ویتامین D برای سلامت استخوان ها و پویایی جریان خون است ، اگر به بدن به قدر کافی کلسیم یا ویتامین D نرسد ماهیچه های پشت ساق پا بدون هیچ فعالیتی همیشه دچار گرفتگی های دردناک یا دردهای مزمن می شوند .

روی : در روغن زیتون به وفور یافت می شود ، به نوعی سوخت مغز است ، مغز روی می سوزاند و کار می کند ! نبود آن کم خونی را تشدید و بهره هوشی بسیار پایین می آورد ، هچنین کمبود آن موجب ضعف در ماهیچه ها و همچنین وزوز گوش می شود .

آهن : اهمیت آهن بر کسی پوشیده نیست ، جریان خون ، قدرت بدنی ، قدرت بویایی ، بینایی ، شنوایی ، چشایی ، لامسه ، تمرکز ، روحیه ، جریان خون و همچنین استحکام استخوان ها ، قوای جنسی ، قدرت بدنی ، تمرکز وبهره هوشی و بسیاری از فاکتورهای دیگر فیزیولوژیکی هستند که در گرو بودن آهن در بدن هستند .

امگا ۶ و امگا ۹ : این کلسترول های مفید که بهتر است صبح ها به بدن برسند باعث رهایی از خواب آلودگی و افزایش هوشیاری مغز می شوند .

روغن گیاهی

روغن گیاهی

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *