زلزله در ایتالیا کشته و زخمی بر جا گذاشت

زلزله در ایتالیا کشته و زخمی بر جا گذاشت

زلزله  ای به بزرگای بیش از ۶ ریشتر مرکز ایتالیا را به لرزه دراورد. پلیس و منابع محلی ایتالیا از کشته‌شدن حداقل ۵ نفر و ویران شدن ساختمان‌ها خبر داده‌اند. این زلزله در شهر رم، پایتخت ایتالیا هم حس شد. پایتخت ایتالیا حدود ساعت ۳ و ۳۰ دقیقه بامداد چهارشنبه (۲۴ اوت/ ۳ شهریور – به وقت محلی) به شدت لرزید. بنا بر نخستین اخبار، این زمین‌لرزه در مناطق مرکزی کوهستانی آپنینی بیشترین خسارت را بر جای نهاده است.

زلزله

زلزله

مرکز لرزه‌نگاری آلمان شدت زلزله را ۱/ ۶ ریشتر و مرکز آن را در عمق ۱۰ کیلومتری سطح زمین اعلام کرده است. مرکز زمین‌شناسی آمریکا بزرگای زلزله را ۲/ ۶ ریشتر اعلام کرده است. به گزارش خبرگزاری “Ansa” ایتالیا، شهر “اکامولی” در حدود ۱۴۹کیلومتری شمال شرق رم مرکز زلزله بوده اما لرزش زمین در رم هم  به خوبی احساس شده است. Ansaبه نقل از نیروهای ارتش و پلیس گزارش داد که یک زوج سالمند در جریان این زلزله در محل زندگی‌شان جان سپرده‌اند.

شبکه خبری “RaiNews24” ایتالیا به نقل از شهردار “آماتریس” خبر داد: «نیمی از محل دیگر وجود خارجی ندارد. مردم زیر آوار هستند». بر این اساس، خیابان‌ها مسدود شده‌اند و جریان برق قطع شده است. آماتریس در نزدیکی اکامولی قرار دارد. شهردار این شهر خواستار کمک هوایی شد.
دولت ایتالیا اعلام کرد که کمیته اضطراری تشکیل شده است.
بر اساس نخستین اخبار، در مناطق مختلفی ساختمان‌ها آسیب دیده‌اند. یک مقام محلی شدت زمین‌لرزه را با زمین‌لرزه شدید سال ۲۰۰۹ در شهر لاکوئیلا مقایسه کرده است. در آن زمان بیش از ۳۰۰ نفر کشته شدند. پیش‌بینی می‌شود شمار قربانیان در زمین‌لرزه بامداد چهارشنبه کمتر باشد، زیرا منطقه جمعیت کمتری دارد. لاکوئیلا با مرکز زلزله‌ی بامداد چهارشنبه چندان فاصله ندارد.
چندین پس‌لرزه‌ هم به وقع پیوسته است. رم، پایتخت ایتالیا، ساعت ۴ و نیم بامداد هم بار دیگر لرزید. بنابر اعلام مرکز زمین‌شناسی آمریکا، یکی از پس‌لرزه‌ها ۵/۵ ریشتر شدت داشته است.
ایتالیا در منطقه‌ای زلزله‌خیز واقع شده است.

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *