سرعت رایانه و عوامل موثر بر آن

سرعت رایانه و عوامل موثر بر آن

در قرنی که زندگی می کنیم همه چیز به سرعت در حال پیشرفت است و سرعت انجام کار ها مهم ترین اصل در حال حاضر به حساب می آید . اتومبیل ها می خواهند که هرچه سریع تر شوند ، گوشی های هوشمن با وجود سرعت بالا باز هم سرعت کاربری بیشتر می خواهند ، سرعت ساخت بنا های ساختمانی و سرعت در وسایل ارتباطی و پهنای باند اینترنتی ، همه و همه نمایانگر نقش سرعت در جهان کنونی است. یک فرد عادی هم که در حال وبگردی یا انجام یک کار شخصی یا اداری در منزل یا محل کار با رایانه است به سرعت رایانه احتیاج دارد و دوست دارد که بدون دردسر و هرچه سریع تر کار هایش را انجام دهد.

عوامل گوناگونی بر سرعت رایانه های شخصی شما تاثیر دارد که خیلی ساده به نظر می رسد اما به دلیل درگیری های روزانه افراد و بعضا نداشتن اطلاعات کافی راجع به سیستمی که با آن کار می کنند نادیده گرفته می شود و همین امر خطا را افزایش داده و از سرعت رایانه می کاهد.

در این پست به بررسی ۸ عامل تاثیر گذار بر سرعت رایانه ها خواهیم برداخت با ما همراه باشید .

سرعت رایانه

بارگذاری برنامه های پیش فرض

رایانه ها در هنگام بالا آمدن ویندوز ( یا هر سیستم عامل دیگری ) یک سری برنامه های پیش فرض دارند که در هنگاه بالا آمدن اجرا شده و همین امر موجب کاهش سرعت رایانه می شود. برای پاکسازی این فهرست می توانید در کادر جستجو منو استارت ویندوز msconfig را تایپ کرده و اینتر بزنید.از پنجره جدیدی که باز می شود از زبانه start-up نرم افزارهایی که دوست ندارید اجرا شوند را غیرفعال کنید.

جلوه های دیداری

شما باید گرافیک کاربری و جلوه های دیداری را با توجه به میزان قدرت سخت افزاری خود انتخاب کنید، حتی برخی مواقع اعمال یک سایه ساده به زیر نشانگر ماوس می تواند منابع سیستم شما مصرف کند. بر همین اساس، با به حداقل رساندن برخی از جلوه های دیداری غیر ضروری می توانید به جای ظاهری زیبا از سرعت کامپیوتر بیشتر برخوردار شوید.

سرعت رایانه

دیسک سخت با داده های چند پاره

هرچه فضای ذخیره سازی رایانه خود را بیشتر اشغال کنید، توزیع متغیر اطلاعات در نهایت به داده هایی چند پاره منجر خواهد شد که می تواند بر سرعت عملکرد دستگاه تاثیرگذار باشد.برای مرتب سازی اطلاعات موجود در درایو های دیسک سخت خود می توانیددر کادر جستجو منو استارت ویندوز می توانید disk defrag را تایپ کرده و اینتر بزنید تا به این بخش دسترسی داشته باشید.اگر با رایانه خود زیاد کار می کنید سعی کنید ماهی دو بار این کار را انجام دهید .

سرعت رایانه خود را بالا ببرید

استفاده از بیش از یک برنامه ضد ویروس

نصب و استفاده از یک برنامه ضد ویروس برای تمامی سیستم ها امری ضروری و غیر قابل انکار است  اما اگر دو یا چند برنامه از این دست به صورت همزمان روی رایانه شما فعال باشند می توانند کندی سرعت را به همراه داشته باشند. سعی کنید یک آنتی ویروس خوب را همیشه روی رایانه خود داشته باشید .

سرعت رایانه

افزونه های بیش از اندازه مرورگر

اگر با کندی سرعت رایانه در هنگام وبگردی و چرخ زدن در اینترنت ( کاری که بدون شک اکثر مردم در این روزها در گیر آن هستند ) مواجه می شوید ممکن است دانلود و نصب افزونه های بیش از اندازه بر روی مرورگر موجب این شرایط شده باشد. برای بررسی افزونه های مرورگر می توانید به بخش add-on یا extensions مرورگر خود مراجعه کرده و افزونه هایی که مورد استفاده قرار نمی دهید را غیر فعال یا حذف کنید.

سرعت رایانه

پر شدن دیسک سخت

بهتر است فضای دیسک سخت خود را تا نزدیک بیشینه ظرفیت آن پر نکنید زیرا می تواند به کند شدن سرعت دستگاه منجر شود. با حذف نرم افزارها و فایل های غیر ضروری، پاکسازی سطل زباله و یا انتقال داده های غیر ضروری به یک درایو خارجی یا فضای ابری می توانید فضای دیسک سخت خود را خالی کنید.

شبکه های بی سیم مشترک

همیشه کندی سرعت از رایانه شما نیست اگر در زمینه دسترسی به اینترنت با مشکل سرعت مواجه هستید ممکن است فرد دیگری در حال استفاده از اتصال اینترنت شما و اشغال کردن پهنای باند باشد.

سرعت رایانه

گرد و غبار بیش از اندازه

همانطور که به نظافت محل کار اتاق و منزل خود اهمیت میدهید و برای تمیز کردن آن وقت می گذارید رایانه شما هم به نظافت مداوم احتیاج دارد. بدون تهویه مناسب، رایانه شخصی شما ممکن است در زمینه دفع گرما با مشکل مواجه شود. گرمای بیش از اندازه نیز می تواند کندی سرعت عملکرد رایانه را موجب شود. خروجی های هوا و فن های دستگاه خود را بررسی کرده و در صورت وجود گرد و غبار آنها را پاک کنید.

منبع : عصر ایران

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *