سقاخانه ی اسماعیل طلا

سقاخانه ی اسماعیل طلا

سقاخانه در معماری سنتی ایران ، فضاهای کوچکی در معابر عمومی ایست که اهالی و کسبه برای آب دادن به رهگذران تشنه ، آن را دست می کردند. در میان سقاخانه هایی که وجود دارد ، سقاخانه ی اسماعیل طلای حرم مطهر امام رضا از معروف ترین آن هاست هاست. سقاخانه را نادر شاه افشار پایه گذاری کرد و یکی از فرماندهان فتحعلی شاه ، بهای روکش طلای آن را پرداخت.

به دستور نادرشاه افشار سنگابی یکپارچه که جنس آن از سنگ مرمر است و از جنگ هرات به غنیمت آورده شده ، در کنار جویی که در از حرم امام رضا

سقاخانه اسماعیل طلا

سقاخانه اسماعیل طلا

و از وسط صحن عتیق عبور می کرده ، نصب می شود و این سنگاب سه کر گنجایش داشته و مردم برای رفع تشنگی از این آب استفاده می کردند.

چند سال بعد از طرف یکی از دولت های خارجه هدیه ای به دربار فتحعلی شاه می رسد و یکی از فرماندهان فتحعلی شاه به نام اسماعیل خان ،بسته را مشکوک دیده و از فتحعلی شاه درخواست می کند که این بسته را در محوطه ی دربار و به دست خدمتگذاران باز کند.در هنگام باز کردن بسته منفجر می شود و فتحعلی شاه برای تشکر از اسماعیل خان ، هم وزن او طلا می دهد و اسماعیل خان از آن برای ساخت سقاخانه استفاده می کند. سقف این سقاخانه از طلاست و بدنه آن از سنگ مرمر ساخته شده‌است. ساختمان آن هشت ضلعی است و در مرکز صحن انقلاب(عتیق سابق) قرار گرفته‌است. در گذشته آب سقاخانه اسماعیل طلایی از طریق چشمه‌ای به نام چشمه گیلاس تامین می‌شد. بسیاری از زائران این آب را برای تبرک و تیمن می بردند یا اینکه می نوشیدند. اسماعیل خان ، یکی از فرماندهان فتحعلی شاه اهل مهدیشهر بوده و هم اکنون میدانی در ناحیه طالب آباد مهدیشهر(زادگاه بانی اش اسماعیل خان ) به نام اسماعیل طلایی نامگذاری شده‌است.

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *