شرکت IBM توسط داده های هواشناسی حمله های آسم را پیش بینی می کند!

توسعه اسپری هوشمند توسط کمپانی IBM و پیش بینی حملات آسم

شرکت آی بی ام IBM  با همکاری شرکت های هواشناسی ، اسپری های هوشمند آسم و سیستم نرم افزاری برای بیماران مبتلا به آسم را توسعه دهد.

محققان به این نتیجه رسیده اند که آب و هوا اطلاعات ارزشمندی در خصوص درمان بیمارهای تنفسی در اختیار قرار میدهد و همچنین بیماران مبتلا به ام اس که در معرض حملات این بیماری قرار دارند.

آسم

برخی از بزرگترین شرکت های داروسازی، از جمله آسترازنکا و گلاکسو، سرمایه گذاری بزرگی برای توسعه اسپری آسم “هوشمند” ا کرده اند. با توجه به وجود دهها نوع دارو برای بیماری آسم ، مستندات نشان میدهد هنوز این بیماری کنترل نشده و بیماران در زندگی خود حملات مکرر را تجربه می کنند.سخنگوی شرکت TEVA در این مورد افزود بیماران آسم هم مدیریت دقیقی در استفاده از دستگاه تنفی ندارند و یا داروهای خود را به صورت زمانبندی صحیح مصرف نمی کنند . بنابراین کارشناسان صنعت می گویند قسمت چالش برانگیز است فقط سخت افزار متصل نیست بلکه سیستم نرم افزاری آن می باشد که با استفاده از داده ها ، تجربه و نتایج بهبودی بیمار بدست می آید.

این محصول برای بیماران مبتلا به آسم یک نعمت بزرگ محسوب می شود.

افسر بهداشت رئیس آی بی ام و نیز واتسون توضیح می دهد:

ایده همکاری این است که یک داروی استنشاقی بلوتوث متصل به برنامه مبتنی بر ابر واتسون برای تجزیه و تحلیل و درک بهتری از سلامت بیمار را به ما می دهد .  این نرم افزار دارای اطلاعات سلامت در سطح جامعه، و همچنین از استنشاق افراد بیمار جمع آوری شده است.

 سیستم واتسون با استفاده از اطلاعات آب و هوا و پیش بینی هواشناسی که IBM  در سال ۲۰۱۵ بدست آورده ، نشان می دهد که برخی از عوامل عمده  برای بیماران مبتلا به آسم مربوط به آب و هوا می باشد. متخصصان در چند سال گذشته با آزمایش ترکیب داده ها در مورد کیفیت هوا، دما، سطح گرده، و رطوبت، و در حال حاضر استفاده از این داده ها را برای پیش بینی خطر ابتلا به آسم تشخیص داده اند.

 

فقط برای اولین بار است که شرکت IBM با مشارکت شرکت های آب و هوا قصد دارد تا به افراد مبتلا به مشکلات تنفسی کمک کند. هدف نهایی جهت مشارکت تعیین بیمارانی است که در معرض خطری بالاتر از یک آسم قرار دارند و توصیه ها و کمک های پزشکی برای چنین افرادی می باشد. برای نمونه میتوان به هوشمندی این سیستم اشاره جالبی داشت : مکانهای تعیین شده و یا غیر مجاز برای بیمار و مناطقی که ریزگرد و آلودگی هوا وجود دارد و بیماری را تشدید میکند و اطلاعات بلقوه برای پزشک و افزایش دارو و یا کاهش آن و موارد اضطراری و ترک سیگار و … . همه و همه اطلاعات مفید جهت بهبودی سریع بیمار می باشد.

این بینش شناختی به تیم سلامت بیمار متصل است و با استفاده از داده ها تصمیم گیری و مراقبت های بهداشتی لازم تعیین می گردد.

 

منابع

imedicalapps.com

www.fastcompany.com

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *