علت منع مصرف داروها در بارداری قسمت اول

علت منع مصرف داروها در بارداری

علت منع مصرف داروها در بارداری

سه ماهه ی اول بارداری مهمترین و حیاتی ترین سه ماهه ی زندگی برای مادر و جنین می باشد زیرا اندام های اصلی جنین مانند دست،پا،اندام های عصبی،قلب و …در این دوره تشکیل می شود و کوچکترین اختلالی در آن می تواند سلامت مادر و جنین را به خطراندازد. در این میان اثر داروها و مواد شیمیایی در بارداری انکار ناپذیر است.زیرا برخی داروها می توانند از جفت عبور کنند و به جنین برسند در نتیجه باعث آسیب رسیدن یا حتی مرگ جنین شوند.
در سال ۱۹۵۷ دارویی به نام تالیومید وارد بازار شد که در درمان استفراغ های دوران بارداری رواج پیدا کرده بود ولی بعد ها مشخص شد مادرانی که در طول بارداری از آن دارو استفاده کرده بودند نوزادانی با ناهنجاری های دست و پا و قلبی به دنیا آوردند که اکثر آن ها بعد از تولد فوت شدند و بعضی از آن ها با معلولیت شدید به زندگی خود با سختی ادامه دادند یا مصرف داروی تتراسایکلین که جهت عفونت های مادران باردار به وفور استفاده می شد پس از سال ها متوجه اثر سو آن را روی استخوان ها و دندان های جنین شدند،که بعد از بزرگ شدن نوزاد و دندان درآوردن باعث زردی و پوسیدگی زودرس دندان ها شده بود.
از آن جایی که اکثر مطالعات روی حیوانات آزمایشگاهی انجام می شود و ممکن است منطبق با بدن انسان نباشند ما به شما پیشنهاد می دهیم در دوران بارداری از مصرف داروها تا حد امکان خودداری کنید مگر در شرایطی که بدون دارو سلامت شما در معرض خطر قرار بگیرد، در آن صورت هم زیر نظر پزشک باید به مصرف خود ادامه دهید .منظورما از دارو تمامی داروها را شامل می شود اعم از گیاهی و شیمیایی.
داروهایی که در سه ماهه ی اول بارداری منع مصرف دارند:
استرپتومایسین :باعث آسیب رسیدن به عصب هشتم،اختلالات چندگانه،میکروملیا(کوچک بودن غیر عادی یک یا هردو دست و پا)یا جلوگیری از رشد استخوان ها می شود.
ضدانعقاد ها:می تواند باعث کندی ذهن یا نابینایی جنین شوند.
فنی توئین:از داروهای ضد تشنج می باشد و می تواند باعث بروز سندرم های گوناگون شود مانند کوتاهی استخوان های انگشت،گردن و گشادی دهان شود.
داروهای ضد تشنج: می توانند باعث بروز سندرم های غیرطبیعی مانند ابروهای به شکل هفت،لب شکری و ناهنجاری های قلبی شوند.
داروهای ضد تیروییدی:از داروهای سیستم اعصاب مرکزی می باشد و مصرف آن باعث بروز ناهنجاری های عمومی می گردد.
آنتاگونیست(عامل یا دارویی که مخالف عامل یا داروی دیگر عمل کند) های اسید فولیک باعث حالات غیر طبیعی متعدد در سر و صورت،سقط جنین و عقب افتادگی رشد داخل رحمی می گردد.
داروهای موثر بر دستگاه تولیدمثل که باعث بروز تومور های داخل واژن،ناهنجاری های رحم و گردن رحم،ناهنجاری های اعضا ی تناسلی مردانه و شخصیت مردنمایی در جنین مونث می شود شامل:
الکل اتیلیک یا اتانول:باعث جلوگیری از رشد طبیعی اعضا،میکروسفالی(کوچک بودن سر به نسبت بقیه ی اعضا)،گوش های پایین تر از محل طبیعی و ناهنجاری های دستگاه تناسلی زنانه در جنین می گردد.
دخانیات:باعث کاهش رشد داخل رحمی جنین می شود.
اشعه ی ایکس: اگر زیادتر از حد معمول باشد باعث بروز ناهنجاری های دستگاه تناسلی یا سقط می گردد بنابرین خانم های باردار در مکان های حاوی اشعه ی ایکس نبایند بیشتر از مدت کمی قرار بگیرند.
ادامه دارد…

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *