فرهنگ خشونت یاخشونت فرهنگی؟ اسلحه ی امریکایی

فرهنگ خشونت یاخشونت فرهنگی؟ اسلحه ی امریکایی

در راهرو های کنگره امریکا و مناطق حساس دولتی، همه چیز آرام و با آرامش است. ولی نه چندان دور تر از همان مکان ، جنگی پنهان با سلاح( اسلحه ) گرم در حال رواج است.

PicB_COUGAR_D

فرهنگ خشونت یاخشونت فرهنگی؟ اسلحه ی امریکایی

سکرامنتون، ترنتون، تالاهاسی و دس موینس نمایندگانی هستند که بیش از دیگر نماینده ها سعی دارند تا فرهنگ حمل آزادانه اسلحه در یکی از پیشرفته ترین کشور های جهان را منع کنند. آنها در کنگره تقریبا تنها هستند اما مردم زیادی طرفدار آن هاست. مردم امریکا خاطره چندان خوبی از فرهنگ اسلحه ندارند. گریه کردن اوباما در یکی از همایش های کودکان به قتل رسیده ، باعث شد تا چهره ی منفی اسلحه هر روز بیشتر نمایان شود.

این اولین باری نیست که حمل اسلحه برای امریکا مشکل ساز شده است! تا به حال ۱۱۳۵ نفر از شهروندان امریکایی از سال ۲۰۱۲ فقط به ضرب گلوله کشته شده اند و اگر بخواهیم آمار تمامی کشته ها را بر آورد کنیم رقمی یک و نیم برابر این عدد خواهیم داشت. حال فرض کنید در کشوری که این همه ادعا از امید به زندگی میدهد این همه تلفات جانی جایز است؟نمی خواهیم یک طرفه به موضوع نگاه کنیم اما این آمار به هیچ وجه نمی تواند خوب باشد!

این را هم در نظر بگیرید که این آمار بهترین اعداد را در طول چندین سال گذشته نشان میدهد. یعنی در سال های گذشته آمار کشته ها به وسیله اسلحه های گرم بیشتر از این بوده است! این را هم ذکر کنیم که ما از تعداد کشته های مربوط به ماموران پلیس در درگیری های مختلف چشم پوشی کرده ایم.

بله درست است. امریکا جامعه ی بسیار مدرنی دارد. کشور بسیار پیشرفته ای نیز محسوب میشود اما آیا این قانون بر طبق یک منطق جهانی است؟ در این روزگار که پلیس قانون را در دست گرفته است چه لزومی دارد که حمل اسلحه آزاد باشد؟بیایید به گذشته برگردیم. در دوران غرب وحشی که به زمان فیلم های وسترن باز میگردد ، یک شهر تنها یک کلانتر داشت و آن کلانتر حداکثر میتوانست چند نفر را به صورت محدود در اختیار خود بگیرد. امنیت اجتماعی تعریف چندانی نداشت و دوئل های خیابانی و درگیری های مسلحانه در وسط شهر امری تقریبا عادی بود. اما پس از گذشت چند سال و پیشرفت امریکا از نطر تکنولوژی و علم در زمان جنگ جهانی اول و دوم ، این کشور را به یک قطب بزرگ صنعتی تبدیل کرد. تمرکز مردم دیگر بر روی اسلحه نبود و کارخانجات مختلف برای اولین بار در بوستون امریکا شروع به کار کردند. اما همچنان حمل اسلحه آزاد بود. شاید دولت مردان امریکایی این موضوع را فراموش کرده بودند که حمل اسلحه و استفاده ی آزادانه ی آن مربوط به دوران وحشی گری است.

فرهنگ خشونت یاخشونت فرهنگی؟ اسلحه ی امریکایی

فرهنگ خشونت یاخشونت فرهنگی؟ اسلحه ی امریکایی

به هر حال قوانینی تصویب شد که دسترس مردم را به اسلحه محدود می کرد و فروش سلاح به صورت کاملا مجوزی صورت میگرفت اما آیا این قوانین میتوانست بر روی خلق و خوی مردم امریکا تاثر بگذارد؟خیر! در سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۹ گروه های مختلف گانگستری مختلفی در امریکا بوجود آمده بودند و  قاچاق اسلحه را به خوبی انجام می دادند. مردم عادی تقریبا در شهر های ایالت های غربی ، از امنیت مناسبی برخوردار نبودند و مجبور بودند که خودشان از خودشان دفاع کنند.

با این حال از سال ۲۰۰۰ به بعد فرهنگ اسلحه منفی و منفی تر شد. دید عمومی مردم نسبت به سلاح های گرم کاملا متفاوت شده بود. اما انگار این بار این دولتمران بودند که میل چندانی به تصویب قانون منع حمل سلاح نداشتند. به نظر میرسید که آن ها از خرید و فروش سلاح سود بالایی میبرند. در یکی از گزارش های تلویزیون امریکا ، به صراحت درباره ی شرکت های اسلجه سازی متعلق به سناتور های امریکایی پرده بر میداشت.در حال حاضر هم جمع کثیری از کارخانجات تولید سلاح ، مربوط به سناتور های امریکایی است. خود اوباما نیز حتی در یکی از سخنرانی های خود نیز گفته بود که:

ما هم مانند مردم از این فرهنگ بد متنفریم و میدانیم که درخواست مردم امریکا چیست ، ولی این بعید به نظر میرسد که طرح من(طرح منع حمل سلاح) به نتیجه برسد چون کنگره و مجلس امریکا موافق این طرح نیستند!

این آغازی بود بر رسوایی های سناتور های امریکایی تا علت تصویب نشدن این قانون در مجلس امریکا مشخص شود. نمی خواهیم بگوییم که اوباما رییس جمهور متفاوتی است ولی شوق او نسبت به ریشه کنی حمل اسلحه در جامعه ایالات متحده ستودنی است. با وجود اینکه او در دوران ریاست جمهوری خود فرق چندانی با دیگر روسا نداشت و همان سیاست استعمار گری و تروریست پروری را دنبال میکند.

مجله اینترنتی چی گه

مسیحا غفاری

دانش آموز هستم و مسلط به نرم افزارهای گرافیکی،برنامه نویسی(#C و VisualBasic و Flash).عاشق نرم افزارهای کامپیوتری و علاقمند به کشف قابلیت های برنامه ها!چند تا نرم افزار هم طراحی کردم!تا به حال توی زمینه ساخت و مونتاژ کلیپ هم موفق بودم! علاقمند مباحث مربوط به شبکه و اینترنت و توی تامین امنیت مودم هم فعالیت دارم.سابقه وبلاگ نویسی و فعالیت وبمستری هم داشته ام. به امید پیشرفت چی گه؟.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *