قافله‌ سالار عشق با صدای سالار عقیلی

قافله‌ سالار عشق با صدای سالار عقیلی

مازیار شاهی آهنگساز و نوازنده تار و سه تار آلبوم قافله‌ سالار عشق ، از فراق و جادوی ساز استاد لطفی گفت . این نوازنده در سال ۱۳۶۰ در مشهد بدنیا آمد و نوزانده بسیار قابل تار و سه تار می باشد . این هنرمند در دو گروه “عارف” و “شیدا” نوازنده و آهنگساز بود و در کنار اساتیدی چون مرحوم مشکاتیان و مرحوم لطفی پرورش یافته است. بتازگی این هنرمند آلبوم قافله سالار عشق را بمناسبت سالگرد درگذشت زنده یاد لطفی روانه بازار کرده است و از سالار عقیلی برای این آلبوم ماندگار استفاده کرده است .

قافله‌ سالار عشق

آغاز ورود به دنیای موسیقی :

مازیار شاهی در این باره می گوید :  از چهار سالگی با موسیقی درگیر بودم اما به طور جدی نواختن ساز را سال ۶۹ در ۹ سالگی آغاز کردم. من در چهار سالگی، آلبوم «نوا، مرکب‌خوانی» استاد مشکاتیان را شنیدم. این اثر تأثیری جادویی بر من گذاشت، به طوری که هر روز پیوسته آلبوم را از ابتدا تا انتها می‌شنیدم و حتی همراه با آن زمزمه می‌کردم. صدای ضبط‌شده‌ی خودم در چهار سالگی را دارم که تصنیف «جان جهان دوش» را خوانده‌ام.

Mazyar-shahi2

دلیل انتخاب تار :

ــ چند ماه پس از شنیدن آلبوم «نوا مرکب‌خوانی» آلبومی شنیدم از استاد محمدرضا لطفی با صدای خانم هنگامه اخوان در دستگاه شور با شعر سعدی «هزار جهد بکردم که سر عشق بپوشم». اولین لحظه‌ای که صدای تار استاد لطفی به گوشم خورد دوباره جادو شدم، اما این‌بار نه با یک آهنگ یا آلبوم، بلکه صدا و تمبر یک ساز به‌خصوص بود که مرا دگرگون کرد. چهار سال را با شنیدن ساز استاد لطفی سپری کردم و در سن ۹ سالگی مادرم که می‌دید این علاقه تمام نمی‌شود، برایم تاری تهیه کرد و مرا نزد آقای کیوان ساکت، که دوست خانوادگی‌مان بودند، برای آموزش تار برد.

مازیار شاهی از استاد لطفی می گوید  :

ــ به هیچ عنوان نمی‌توانستم با غم عظیم درگذشت استاد عزیزم محمدرضا لطفی کنار بیایم. حدود یک ماه که از این اتفاق تلخ گذشت، احساس کردم شاید بتوانم به کمک موسیقی قدری به آرامش برسم. روزهای متمادی، با مرور خاطرات و غرق شدن در روزگاری که در کنار ایشان گذشت، به خلق نغمات پرداختم. ــ قصد نداشتم کاری در سبک و شیوه‌ی ایشان بسازم؛ اما درونم پر از درد و نیاز بود و باید به آنها پاسخ می‌دادم. پس از گذشت چهار ماه آهنگسازی آلبوم قافله سالار عشق به پایان رسید و بخش مربوط به ارکستر نیز در مهر ماه سال ۹۳ ضبط شد.

Ghafelesalare-eshgh

چرا سالار عقیلی :

ــ خوانندگانی که تجربه کار با استاد لطفی را داشتند دو دسته بودند: پیشکسوتان و جوانان. از ابتدا نظری روی خوانندگان قدیمی گروه «شیدا» برای آلبوم قافله‌ سالار عشق نداشتم، زیرا هدفم این بود که ارادت و عشق نسل جدید به ایشان را نشان دهم. از طرفی برخی از خوانندگان نسل جدید که افتخار همکاری با استاد را داشتند، در مسیری رفته بودند که به‌هیچ‌وجه مورد قبول من نبود. سال ۸۷ آلبومی ساخته بودم و مؤسسه‌ی آوای شیدا قرار بود آن را منتشر کند. استاد لطفی، پس از بررسی‌های زیاد، پیشنهاد دادند که کار را بدهیم سالار عقیلی بخواند (البته بنا به دلایل شخصی آن کار  هیچ‌گاه منتشر نشد). می‌دانستم که ایشان از علاقه‌مندان جدی استاد لطفی هستند. از طرفی هم جنس صدای سالار عقیلی را بسیار دوست دارم و اطمینان داشتم این آلبوم با صدای او آن چیزی خواهد شد که می‌پسندم.

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *