مصرف زياد سيب زميني و فشار خون بالا

مصرف زياد سيب زميني و فشار خون بالا

با مصرف سيب زميني آب پز، پخته شده، و یا پوره سیب زمینی و سرخ کرده ، خطر ابتلا به فشار خون بالا (hypertension) در زنان و مردان بزرگسال با توجه به مطالعه منتشر شده توسط BMJ افزايش پيدا مي كند.

محققان در ایالات متحده نشان می دهند که یک وعده غذايي با سيب زميني آب پز، پخته شده، یا پوره سیب زمینی را جايگزين كنيم با  یک وعده از سبزیجات غیر نشاسته ای كه خطر ابتلا به فشار خون بالا در آنها كمتراست.

 

مصرف

 

سیب زمینی یکی از رایج ترین غذاهای مصرفي در جهان است و اخیرا در برنامه هاي غذاي سالم در دولت ایالات متحده ، با توجه به محتوای پتاسیم بالا در دسته ي سبزيجات گنجانده شده است. اما ارتباط مصرف سیب زمینی با فشار خون بالا مطالعه نشده است.

بنابراین پژوهشگران در بریگهام و بیمارستان زنان و دانشکده پزشکی هاروارد مجموعه ای تشكيل دادند برای تعیین اینکه آیا مصرف بالا و طولاني مدت  سيب زميني پخته شده، آب پز، یا پوره ، سرخ شده ، و چیپس سیب زمینی (چیپس) با فشار خون بالا رابطه ي مستقيم دارد.

آنها بیش از ۱۸۷۰۰۰ نفر از زنان و مردان را طي سه مطالعه ي بزرگ در ایالات متحده كه در طول ۲۰ سال انجام شده بود،  پيگيري كردند.. رژیم غذایی، از جمله تعداد دفعات مصرف سیب زمینی، با استفاده از پرسشنامه مشخص شد. فشار خون بالا توسط شرکت کنندگان و بر اساس تشخیص بهداشت حرفه ای گزارش شد.

پس از تجزیه و تحلیل بیشتر، محققان نشان دادند که به جای یک وعده در روز از سيب زميني و غذاهاي مربوط به آن از سبزیجات غیر نشاسته ای استفاده كنند كه با کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا همراه است.

نویسندگان اشاره می کنند که سیب زمینی یک شاخص قند خون بالا در مقایسه با سایر سبزیجات است ، بنابراین می تواند آغازگر افزایش شدید در میزان قند خون باشد، و این می تواند یک توضیح برای این یافته ها در نظر گرفته شود

آنها همچنين برخي از محدوديت هاي مطالعاتي را اذعان كردند و گفتند كه ما باهر مطالعه نمي توانيم به طور كامل علت و اثر آن را نتيجه گيري كنيم. با اين وجود ، اين يافته ها نشان مي دهد كه سيب زميني داراي يك اثر مضر ، كه با عوارض جانبي كربوهيدرات سازگار است و نمي تواند به عنوان سبزيجات در برنامه ي غذايي گنجانده شود

محققان در دانشگاه New South Wales استدلال می کنند که، اگر چه رژیم غذایی بخش مهمی را در پیشگیری و مدیریت اولیه فشار خون بالا ايفا مي كند، ولي رفتار رژیم غذایی و الگوی مصرف ، برای اندازه گیری پیچیده و دشوار هستند.

ما همچنان با تكيه بر مطالعات cohort اميدواريم كه بتوانيم ارتباط بين الگوهاي مختلف غذايي و خطر ابتلا به بيماري ها را بررسي كنيم

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *