مضرات نمک را بهتر بشناسید

مضرات نمک را بهتر بشناسید

چقدر از مضرات نمک آگاه هستید ؟ همه با یک سری از مضرات نمک مثل ایجاد فشار خون بالا و یا افزایش وزن آشنایی داریم اما یک سری مضرات دیگر نیز وجود دارند که شاید کمتر در مورد آنها اطلاع داشته باشیم. در زیر به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

 

مضرات نمک

مضرات نمک

  • افزایش فشار خون: مصرف بالای نمک می تواند در حدی فشار خون را بالا ببرد که ما را با سکته قلبی و یا نارسایی قلبی نیز مواجه کند. شما می توانید با کاهش میزان نمک مصرفی خود و همچنین ورزش کردن مداوم به میزان زیادی فشار خون خود را کنترل کنید.
  • سرطان معده: احتمال ابتلا به سرطان معده در افرادی که نمک زیادی مصرف می کنند به نسبت بیشتر است. در واقع نمکی که مصرف می کنید باعث می شود که به دیواره معده آسیب وارد شده و توسط باکتری هلیکوباکتر آسیب پذیر خواهد شد.
  • افزایش وزن: اثر نمک بر روی افزایش وزن بدن به این صورت است که شما با مصرف میزان بالای نمک بیشتر دچار احساس تشنگی خواهید شد و در پی آن چنانچه برای رفع عطش خود به سراغ مایعات شیرین بروید که معمولا هم این اتفاق خواهد افتاد، نهایتا با افزایش وزن مواجه خواهید شد.
  • اختلالات کلیوی: افزایش میزان نمک در بدن به همراه فشار خون بالای ناشی از آن می تواند خطر آفرین بوده و سنگ کلیه را در پی دارد.
  • ایجاد نفخ: میزان نمک بالا سبب می شود که مقدار زیادی آب در بدن نگه داشته شود و نفخ معده را در پی خواهد داشت. نیازمندیهای همشهری
  • پوکی استخوان: نمک بالا میزان کلسیم بدن را کاهش داده و از طرفی میزان دریافت سدیم را افزایش می دهد که سدیم بالا عاملی در جهت تضعیف استخوان می باشد و کمبود کلسیم بدن نیز ناچارا از استخوان ها تامین خواهد شد و در نتیجه این دو عامل پوکی استخوان را برای فرد به ارمغان خواهند آورد.
  • تنگی نفس: مطالعات نشان داده است که میزان بالای نمک می تواند وضعیت تنگی نفس را در بیماران مبتلا به آسم بدتر کند.
مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *