موتسارت ، زندگی نامه و آثار

موتسارت ، زندگی نامه و آثار

ولفگانگ آمدئوس  موتسارت(متولد ۲۷ ژانویه۱۷۵۶ – درگذشته ۵ دسامبر۱۷۹۱) موسیقی دان اتریشی ، از نوابغ موسیقی کلاسیک و از بزرگ ترین آهنگسازان تاریخ بود . از موتسارت بیش از ششصد اثر به جای مانده که از آن ها به عنوان اوج مکتب کلاسیسم نام می برد.او در تمامی فرم های کلاسیک آثاری آفریده است:کوارتت های زهی ، کنسرتو کلاسیک(که این فرم در موسیقی وی به کمال خود رسیده است) ، سمفونی۴۱ که به نام ژوپیتر شهرت یافته است ، و آخرین اثر او رکوئیم که با مرگ او نا تمام ماند.از اپرا ها ی معروف او می وان به دزدی از حرمسرا ، عروسی فیگارو ، دن ژوان و اپرا های کمیک فلوت سحر آمیز و زنان همه مثل همند اشاره کرد.

ولفگانگ آمدئوس موتسارت

موتسارت در شهر سالزبورگ در کشور اتریش که یکی از مراکز هنری، فعال ، و مهم موسیقی اروپا بود به دنیا آمد . پدرش لئوپولد که در دربار اسقف خدمت می‌کرد ، آهنگساز و ویولونیست بسیار مشهوری بود . از همان دوان کودکی ولفگانگ چنان نبوغی از خود نشان داد که پدرش همه کار خود را رها کرد و به طور جدی و مستمر به آموزش فرزندش پرداخت . پدر او ، لئوپد  که خود از موسیقی دانان آن دوران بود موتسارت کوچک را برای اجرای کنسرت و کسب شهرت در سراسر اروپا می گرداند موتسارت پیش از رسیدن به سن دوازده سالگی نوازنده ‌ای چیره‌ دست در پیانو ، ویولون ، و ارگ شد . وی نخستین کنسرتو خود را در سن پنج سالگی ، نخستین سمفونی خود را در نه سالگی و نخستین اپرای خود را در سن دوازده سالگی تصنیف کرد .

او  در پنجم دسامبر سال ۱۷۹۱ ، در سن سی و پنج سالگی درگذشت و در یک گور گم نام مخصوص تهیدستان دفن شد ، و به این دلیل بسیاری می‌پندارند که او در زمان مرگش تهیدست بود ، کسی او را به خاطر نمی‌آورد و شهرتش را تا حدی از دست داده بود .

 

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *