هیپنوتیسم چگونه باعث خواب می شود؟

هیپنوتیسم چگونه باعث خواب می شود؟

هیپنوتیسم یا همان خواب مصنوعی، حالتی است که در آن فردی که علاقه مند و آماده ی همکاری است، بخشی از کنترلی را که بر ذهن خود دارد، به هیپنوتیسم کننده واگذار می کند و به آنچه که به وی تلقین می شود، پاسخ می دهد. انسان از گذشته های دور با هیپنوتیسم آشنا بوده و از آن به عنوان یک نیروی جادویی و مرموز استفاده کرده است.

اولین مطالعات و بررسی های علمی بر روی هیپنوتیسم توسط پزشکی به نام  « فرانتس مسمر » صورت گرفت. به همین دلیل تا مدت ها به این حالت « مسمریسم » گفته می شد. واژه هیپنوتیسم نخستین بار در سال ۱۸۴۰ میلادی توسط جراحی اسکاتلندی به اسم « جیمز برید » مورد استفاده قرار گرفت. این واژه از کلمه یونانی ( هیپنوز ) به معنای خواب گرفته شده است.

ه

به نظر می رسد در حالت هیپنوتیسم، شخصی که دچار هیپنوتیسم شده دچار نوعی آرمیدگی و خواب می شود. در چنین حالتی مغز چنان تحت تاثیر فرامین هیپنوتیسم کننده قرار می گیرد که به هر چه از او خواسته شود، پاسخ می دهد. البته انجام عمل هیپنوتیسم زمانی موفقیت آمیز است که هیپنوتیسم شونده آمادگی انجام این کار را داشته باشد و کاملا آن را بپذیرد. به این ترتیب هیچ کس را نمی توان بدون خواست و میل او هیپنوتیسم کرد. برای شروع هیپنوتیسم، نخست هیپنوتیسم کننده شخص را در یک اتاق تاریک می نشاند. سپس برای آرام کردن او کلماتی را چند بار با صدای ملایم تکرار می کند. بعد از وی می خواهد تا به یک شیء خاص نگاه کند و تمام افکارش را بر روی آن شیء متمرکز کند. چشمان هیپنوتیسم شونده به تدریچ بر اثر نگاه کردن خسته می شود و چشمانش را می بندد. پس از آن هیپنوتیسم شونده دچار نوعی آرمیدگی و خواب می شود. وقتی شخص از حالت هیپنوتیسم خارج می شود، همه یا قسمت عمده ی وقایع جلسه ی هیپنوتیسم را فراموش می کند.

کاربرد هیپنوتیسم در علم پزشکی

از هیپنوتیسم می توان برای مهار کردن درد استفاده شود و در اغلب موارد درد را کاملا رفع می کند. هیپنوتیسم یکی از راه های دردزدایی در جراحی است. این کار به خصوص در مواردی انجام می گیرد که استفاده از داروهای بیهوشی به خاطر وضع خاص بیمار خطرناک است.

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *