واتیکان، ترکیه را همچنان نسل کش میخواند!

روابط تیره ی واتیکان با ترکیه تا کی ادامه دارد؟

به گزارش مجله اینترنتی چی گه و به نقل از منابع خبری رم در ایتالیا ، رهبر کاتولیک، پاپ فرانسیس در سفری سه روزه به ارمنستان سفر خواهد کرد که در این سفر اتفاقات جالبی رخ خواهد داد. پاپ فرانسیس قصد دارد که روابط تیره ی واتیکان با ترکیه را مورد آزمایش قرار دهد.

علت اصلی سفر پاپ فرانسیس به ارمنستان این است که کشور ارمنستان اولین کشوری بود که دین مسیحیت را آشکار ساخت و برای اولین بار در همین کشور بود که مسیحیت رواج پیدا کرد.

جالب است بدانید که این سفر حرف های زیادی نیز برای گفتن دارد.از کشتار یک و نیم میلیون نفر از جمعیت ارامنه در خلال جنگ با ترکان عثمانی در سال۱۹۱۵، می توان به خوبی یاد کرد.

بیش از ۲۰ کشور جهان از این کشتار به عنوان نسل کشی حکایت کرده اند و این کار ترکیه را به شدت محکوم کرده اند. اما ترکیه همچنین اظهار دارد که این کار ناخواسته بوده و صرفا جهت دفاع از منافع خویش در جریان جنگ جهانی اول صورت گرفته است.

وزارت خارجه ترکیه در سایت خود چنین پیامی گذاشته است: “کشتار بی رحمانه و نسل کشی،حتی اگر تعداد کمی نیز داشته باشد، باز هم برای آن کشور غم انگیز است و باید همیشه یاد آوری شود” و همچنین می نویسد: “کشتار و قتل به هیچ وجه کار پسندیده ای نیست و باید متوقف شود زیرا این عمل کار وحشیانه و خارج از اخلاق انسانی است.”

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-04-12 13:14:53Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

جالب اینجاست که پاپ فرانسیس به هیچ وجه با این اظار نظر موافق نبوده و نیست!

در خلال مراسم ۱۰۰ مین سالگرد قتل مردم ارمنستان در سال۲۰۱۵، پاپ از این جنایت به عنوان “اولین نسل کشی در قرن بیستم ” نام برد. مشابه چنین نظری نیز برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ توسط “پاپ ژن پل دوم”صورت گرفت. این نظر نیز در خلال اجلاس ارمنستان در سال ۲۰۰۱ نیز استفاده شده است.

پس از همین اظهار نظر بود که ترکیه سخنان واتیکان را درمورد تنش میان ارمنستان و این کشور را “بیهوده و بسیار نفرت انگیز”(دقیقا مشابه نظر ترکیه) شمرد و پیام وزارت امور خارجه خود را کاملا مقدس خواند. به همین خاظر بازهم روابط تیره ی واتیکان و ترکیه  در فوریه ادامه پیدا کرد. از این رو تمامی ترک ها و ارامنه سراسر جهان منتظر این هستند که ببینند این تنش تا کی ادامه پیدا خواهد کرد.

دولت ایالات متحده به طور رسمی این کار را نسل کشی نخوانده است ولی بیش از چهل ایالت به صورت مستقل این عمل ترکیه را”نسل کشی آشکار”خوانده اند. مجلس نمایندگان امریکا نیز لایحه ای در سال های ۱۹۷۵، ۱۹۸۴ و ۱۹۹۶ تصویب کرده است که عمل ترکیه را در حق مردم ارمنستان نسل کشی خوانده است.

رونالد ریگان،در سال ۱۹۸۱ این کار ترکیه را نسل کشی خوانده بود. شاید علت اینکه اکثر ساکنان کاخ سفید از نسل کشی خواندن عمل ترکیه اجتناب میکنند این است که ترکیه یک عامل مهم استراتژیک در منطقه است. باراک اوباما به هیچ وجه اجازه نمیدهد که سناتور های امریکایی ترکیه را محکوم کنند و همیشه سخنان آنها را دور از منطق میداند.


آرام هامپاریان، رییس کمیته اجرایی ارامنه در امریکا در مصاحبه با ان بی سی نیوز میگوید که همه جهانیان پاپ را به عنوان الگوی خود میدانند.

آرام هامپاریان همچنین میگوید: “پاپ فرانسیس یک الگوی اخلاقی و یک قطب نمای قدرتمند است که در جامعه ی جهانی نقشی مهم دارد. پاپ فرانسیس کار ترکیه را نسل کشی میخواند ولی امریکا ارمنستان را تحت فشار قرار میدهد. اما این موضوع نمی تواند بر جبهه ی اصلی ارمنستان تاثیر بگذارد. “او همچنین از جبهه گیری پاپ ابراز خرسندی کرد.

فرانسیس روز شنبه در ایروان،پایتخت ارمنستان، سالگرد این نسل کشی را گرامی خواهند داشت. شاید این اظهارات پاپ فرانسیس درباره ی جنایات ترکیه در قبال ارمنستان ، روابط دیپلماتیک ترکیه با واتیکان را تیره کند ولی این کار میتواند روزنه ی خوبی برای کشورهایی باشد که نمی خواهند از جبهه ی فعلی امریکا حمایت کنند.

ارمنستان در سال۱۹۹۱ با فروپاشی شوروی استقلال یافت و اولین کشوری بود که دین مسیحیت را در کشور خود برای دولت خود به رسمیت شناخت. آخرین بار این کار در سال ۳۰۱ میلادی صورت گرفته بود.

حال باید نشست و دید که پاپ فرانسیس در سخنرانی خود چه اطهاراتی  خواهد داشت.۱۰۱ مین سالگرد این جنایت علیه ارمنستان، روز شنبه با حضور تعدادی از سیاستمداران برگزار خواهد شد.

مجله اینترنتی چی گه

مسیحا غفاری

دانش آموز هستم و مسلط به نرم افزارهای گرافیکی،برنامه نویسی(#C و VisualBasic و Flash).عاشق نرم افزارهای کامپیوتری و علاقمند به کشف قابلیت های برنامه ها!چند تا نرم افزار هم طراحی کردم!تا به حال توی زمینه ساخت و مونتاژ کلیپ هم موفق بودم! علاقمند مباحث مربوط به شبکه و اینترنت و توی تامین امنیت مودم هم فعالیت دارم.سابقه وبلاگ نویسی و فعالیت وبمستری هم داشته ام. به امید پیشرفت چی گه؟.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *