۳۰ سال دیگر شهرها چگونه اند؟

۳۰ سال دیگر شهرها چگونه اند؟

«ایان پیرسون» (Ian Pearson) یکی از افراد نام آشنا در زمینه پیش بینی آینده تکنولوژی به شمار می رود و تا به امروز، با دقتی ۸۵ درصدی توانسته وقایع مربوط به آینده بشریت را پیش بینی کند. وی اخیراً به کمک کمپانی Hewden، یک کمپانی فعال در حوزه اجاره تجهیزات ساخت و ساز» گزارشی فراهم آورده که به ما نشان می دهد می توان منتظر چه دستاوردهایی در شهرسازی طی ۳۰ سال آینده بود.

او عقیه دارد ، با پیشرفت در حوزه هایی مانند رباتیک و هوش مصنوعی، شهرسازی شکلی تکنولوژی محور به خود خواهد گرفت که با زیرکی هرچه تمام تر، پیشرفتی مضاعف را تجربه خواهد کرد. وی در گزارش خود به ۸ مورد اشاره کرده که در ادامه نگاهی به آنها خواهیم انداخت.

ساختمان ها توسط هوش مصنوعی مدیریت خواهند شد

 buildings-will-be-run-by-an-artificial-intelligence-personality-hello-building-version-siri

در گزارش مورد اشاره، چشم اندازی در نظر گرفته شده که بنابر آن، ساکنین حاضر در یک ساختمان می توانند با خود ساختمان و اجزای موجود در آن صحبت کنند. برای مثال می توان از هوش مصنوعی خواست که دمای داخل خانه را تغییر دهد.

برج های بسیار بلند، ساز و کاری شبیه به یک شهر کوچک خواهند داشت

 super-tall-buildings-will-function-like-mini-cities

با توجه به افزایش تقاضا برای ساختمان سازی و قیمت بالای زمین، ساختمان ها بسیار مرتفع تر از پیش خواهند شد و هرکدام شکلی متفاوت به خود می گیرند. این ساختمان ها ساز و کاری شبیه به یک شهر کوچک خواهند داشت و برای مثال طبقه ای به عنوان باشگاه مورد استفاده قرار می گیرد و طبقه ای هایی دیگر به عنوان محیط کاری، محل سکونت و چیزهایی از این دست.

پنجره ساختمان ها جای خود را به نمایشگرهای واقعیت مجازی می دهند

 buildings-windows-will-be-replaced-by-virtual-reality-screens

در قسمت دوم فیلم سه گانه Back to the Future، اتاق خانه شخصیت مارتی در آینده به پنجره هایی برای پخش تصاویر واقعیت مجازی مجهز شده بودند که تصاویر آن قابل تغییر بودند. در گزارش پیرسون نیز به موردی مشابه اشاره شده و وی می گوید در آینده، ساختمان ها پنجره نداشته و در عوض به نمایشگرهای واقعیت مجازی مجهز می شوند.

کارگردان ساختمانی از اسکلت خارجی برای حمل تجهیزات سنگین بهره می گیرند

 construction-workers-will-wear-exoskeletons-to-carry-heavy-equipment

خوشبختانه حداقل این تکنولوژی، از همین حالا روند پیشرفت را آغاز کرده است. در واقع چندی پیش بود که کمپانی پاناسونیک از اسکلت هایی خارجی برای تسهیل روند بلند کردن اجسام سنگین رونمایی کرد. دو سال پیش نیز وزارت دفاع ایالات متحده از لباسی شبیه به لباس شخصیت Iron-Man رونمایی کرد که می توان به کمک آن اجسام سنگین را از روی زمین بلند کرد. در گزارش آمده استفاده از این اسکلت های خارجی در امر ساخت و ساز، زمانی آغاز خواهد شد که توسعه آنها به غایت خود برسد.

مردم قادر به اسپری کردن پوششی خاص خواهند بود که انرژی خورشیدی را دریافت می کند

 people-can-spray-on-special-coatings-that-can-collect-solar-energy

دستیابی به پوششی برای جذب انرژی خورشیدی تا حد زیادی به پیشرفت نانوتکنولوژی و نانوذره ها بستگی دارد اما در مجموع، تا ۳۰ سال دیگر اسپری هایی تولید خواهند شد که از قابلیت جذب نور خورشید و تبدیل آن به انرژی برخوردار هستند.

دما و نور به شکلی هوشمند شما را هنگام حرکت در اتاق دنبال خواهند کرد

 radiative-heating-and-smart-lighting-will-follow-you-as-you-walk-around-a-room

در آینده نور و دما تابشی مستقیم به سمت شما خواهند داشت تا بتوانید حتی هنگام حرکت از میزان دما و نور مناسب خود بهره مند باشید. در گزارش اشاره ای به نحوه عملکرد این تکنولوژی نشده با این حال در حال حاضر تحقیقاتی زیادی برای بهبود تابش نور در جریان است. برای مثال لامپ Ario یکی از محصولاتی است که براساس تحقیقات ناسا و دانشگاه هاروارد توسعه یافته و با اتصال به وای فای، نور طبیعی خورشید را شبیه سازی می کند تا سلامت مصرف کننده را بهبود ببخشد.

مشاغل  خطرناک مربوط به ساخت و ساز توسط ربات ها انجام می شوند

 dangerous-construction-jobs-will-be-handled-by-robots

ربات ها می توانند پا به پای انسان ها، در پروژه های مختلف مشارکت به عمل آورند. اما این ربات ها می توانند مسئولیت مشاغلی که با خطر انفجار یا خرابی بنا همراه است را به صورت تمام و کمال عهده دار شوند.

چاپ سه بعدی و اسمبل ربات ها، سرعت ساخت و ساز را افزایش می دهد

 3d-printing-and-robot-assemblies-will-allow-for-rapid-construction

پیرسون در گزارش جالب خود می گوید که به لطف چاپ سه بعدی، روند ساخت و سازها با سرعتی به مراتب بیشتر از سابق انجام خواهند شد. در همین حال، شکل جدیدی از بتن و دیگر مواد لازم برای امر ساخت و ساز پدید خواهند آمد.

مجله اینترنتی چی گه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *